«شنای پروانه»، اولین فیلم مهم جشنواره فجر/بازی درخشان «جواد عزتی» چشم منتقدان را گرفت

سلامانه: دوشنبه «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت، «بی‌صدا حلزون» ساخته بهرنگ دزفولی‌زاده و «تومان» به کارگردانی مرتضی فرشباف، در سینمای رسانه اکران شدند، اما فقط «شنای پروانه» و نشست خبری‌ آن سروصدا به پا کرد  و  با استقبال  تماشاگران و منتقدان مواجه شد.

«شنای پروانه» به معنای واقعی سینما
«شنای پروانه» اولین ساخته محمد کارت است که در زمینه ساخت فیلم مستند و کوتاه، کارنامه موفقی دارد. جواد عزتی، طناز طباطبایی و امیر آقایی در این فیلم ایفای نقش‌ و آن را به یکی از پرستاره‌ترین آثار حاضر در جشنواره تبدیل کرده‌اند. محمدتقی فهیم درباره این فیلم نوشته است: ««شنای پروانه» از اواسط پرده دوم فیلم که وارد جست وجوی قهرمان در بیغوله‌ها و بین آش‌ولاش‌های اعتیاد می‌شود، سقوط می‌کند و زمان قابل توجهی صرف می‌شود تا فیلم جان بگیرد. اثری پررمز  و  راز از بچه‌های ته‌خط و پایین‌شهر. آدم‌های خون‌دار و گیرا که به تنهایی مخاطب را دنبال خودش می‌کشد، بازی‌های در مجموع قابل قبول و فضاسازی‌های تکان‌دهنده.» جعفر گودرزی نیز نوشته: ««شنای پروانه» به معنای واقعی سینماست؛ از فضاسازی و درام و کشش و تعلیق گرفته تا بازی ها، فیلم برداری و موسیقی، اما ای کاش اتفاقات و فضاسازی ها مدیوم شات نبود و دوربین را در جامعه بازتر می‌دیدیم. بی‌انصافی است اگر درخشش جواد عزتی را در فیلم نادیده گرفت و قطعا یکی از بازیگران لایق دریافت سیمرغ است.» میلاد دخانچی با اشاره به محتوای این فیلم در توئیتی نوشته: «کلوزآپ‌های بدون توجیه، اما در مجموع فیلمی راضی‌کننده با پایان‌بندی هوشمندانه.» محمدصادق علیزاده هم در تحسین این فیلم نوشته: ««شنای پروانه» یک اثر تلخ اما جذاب با قهرمانی که برخلاف عموم آثار اجتماعی تلخ این سال‌ها یک قهرمان عادل و مثبت است.»
شریف اما بی‌قصه مانند «بی‌صدا حلزون»
فیلم «بی‌صدا حلزون» اولین فیلم بهرنگ دزفولی‌زاده است، هانیه توسلی در این فیلم نقش یک شخصیت ناشنوا را بازی کرده و محسن کیایی و مهران احمدی از دیگر بازیگران آن هستند. این فیلم روز گذشته اکران کم‌سروصدایی داشت و عموم نظرات و نقدهایی که درباره این فیلم منتشر شده، می‌گوید دغدغه و موضوع فیلم مهم و باارزش بوده، اما ظاهرا این فیلم از لحاظ سینمایی راضی‌کننده نبوده است. امیررضا مافی در همین باره نوشته: ««بی‌صدا حلزون» موضوع مهمی دارد، اما اکت دراماتیک ندارد و کند پیش می‌رود، ریتم‌‌اش کند است و قصه‌ آن بسیار لاغر است. اگر «پرنده‌ کوچک خوشبختی» را به خاطر بیاوریم، این فیلم در عین شرافت، به لحاظ سینمایی خوب نیست.» جبار آذین در نظر مشابهی نوشته: «تجربه‌ای برای پرداختن به یک قشر محترم جامعه در قالب فیلم و سینماست که به دلیل ضعف دزفولی‌زاده در دانش سینمایی، داستان سازی و هدایت درست بازیگران، به توفیق مناسب در سینما دست نیافته است. با این همه از نظر مضمون و محتوا فیلمی قابل احترام است.» آریا قریشی هم در بخشی از نقد کوتاهی که بر این فیلم نوشته، آورده است: «داستان فیلم نحیف است و گسترش پیدا نمی‌کند، کاراکترها در حد تیپ‌های اولیه هستند و شخصیتی که با بازی مهران احمدی توانمندی بیشتری در مقایسه با دیگران دارد، در حاشیه می‌ماند. قاب‌ها در حد فیلم‌های تلویزیونی هستند.»
«تومان»ِ ناامیدکننده
فیلم «تومان» به کارگردانی مرتضی فرشباف بعد از «بی‌صدا حلزون»، دومین فیلمی است که در دومین روز جشنواره موفق نشده نظر مثبت تماشاگران و منتقدان را جلب کند. پردیس احمدیه و مجتبی پیرزاده از بازیگران آن هستند. امیررضا مافی با انتشار توئیتی در نقد منفی بر این فیلم نوشته: «فیلم «تومان» فیلم عجیبی است، مثل فیلم‌های عجیب دیگر این دو روز. مباح‌سازی پدیده‌ قمار بی آن که هیچ قبحی از آن عیان شود، با مایه‌های اروتیک فراوان. البته بازی‌های خوبی دارد که نمی‌توان از آن چشم پوشید، اما من برای این فیلم و تهیه‌کننده‌اش متاسفم.» جبار آذین هم نظر منفی‌اش را به فیلم این طور اعلام کرده: ««تومان» نقد و نگاه ناکامل فرشباف به بیراهه قمار و شرط‌بندی است. کارگردان «تومان» موضوع ملتهبی را که می‌شد در بستر مناسبات اجتماعی و انتقادی تعریف شده بازگو شود، در فضا و مکان نامناسب با آدم‌هایی که آن ها را نمی‌شناسد به هرز برده است.» سعید مستغاثی هم با انتشار پستی در اینستاگرامش، نقد تندی منتشر کرده و در بخشی از این پست نوشته: «...متاسفانه این انبوه نماها و سکانس‌های منفک از هم و فاقد حتی یک داستان و قصه معمولی، به هم دست نداده». او همچنین با مقایسه «تومان» با فیلم «مسخره‌باز» و  تئاتری و  بی‌دروپیکر  دانستن «مسخره‌باز»، نوشته شاید امسال جایزه نگاه نو را به این فیلم بدهند!

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif