با تشخیص سریع سرطان پستان درمان موفقیت‌آمیز است

سلامانه: سرطان پستان، شایع‌ترین سرطان در بانوان سراسر دنیاست و در کشور ما هم این سرطان در بین بانوان شایع است. سرطان پستان در کشورهای پیشرفته و صنعتی شایع‌تر است، اما مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به این بیماری، در کشورهای جهان سوم بیشتر اتفاق می‌افتد. متاسفانه اغلب بیماران مبتلا هم زمانی به پزشک مراجعه می‌کنند که بیماری در مراحل پیشرفته با درگیری غدد لنفاوی همراه است. درحالی که توجه به یکسری مسائل می‌تواند به تشخیص زودتر سرطان سینه کمک کند. در این خصوص پیشنهاد می‌شود توضیحات دکتر نسرین‌السادات علوی، متخصص جراحی عمومی و جراحی سینه، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی را بخوانید.
 
 در حال حاضر بر اساس آمار منتشرشده در کشورمان، بیشتر بیماران مبتلا به سرطان پستان در مراحل پیشرفته که با درگیری غدد لنفاوی همراه است، به پزشک مراجعه می‌کنند. درمان این بیماری وقتی موفقیت‌آمیز خواهد بود که به غدد لنفاوی دست‌اندازی نکرده باشد. سرطان پستان با سرطان‌های دیگر، شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد مثلا مانند تمام سرطان‌ها، در صورت درمان نشدن، به بقیه نقاط بدن سرایت می‌كند و باعث از کار افتادن اعضای حیاتی بدن فرد مبتلا می‌شود با این وجود در مقایسه با سرطان‌های دیگر، درمان‌پذیرتر است و در صورت تشخیص و درمان به موقع، می‌توان آن را موثر و کامل درمان کرد.
بهترین زمان معاینه و بررسی سینه‌ها، روز هفتم تا دهم قاعدگی
توصیه می‌شود که خانم‌ها از سن 20 سالگی به بعد، هر ماه با بررسی‌ این عضو بدن، خود را معاینه کنند. البته روش صحیح معاینه بسیار حائز اهمیت است و برای این منظور توصیه‌ می‌شود در جلسه‌های اول، معاینه با آموزش مستقیم به‌وسیله پزشک انجام شود تا فرد روش درست این کار را یاد بگیرید.
بهترین زمان انجام معاینه، روز هفتم تا دهم پس از شروع سیکل ماهانه است که درد، تورم و سفتی در سینه‌ها کمتر می‌شود. علاوه بر این، لازم است خانم‌ها سالی یکبار برای معاینه به پزشك مراجعه کنند. درصورتی كه سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان مرتبط به مادر فردی باشد که در سنین پایین یعنی زیر 50 سالگی به این سرطان مبتلا شده، باید هر 6 ماه مورد معاینه و بررسی قرار بگیرد.
لمس هر توده‌ای را جدی بگیرید
اگر فردی به هر دلیل متوجه وجود توده‌ای در پستان خود شد، حتما باید به پزشك مراجعه کند. صرفا به این دلیل كه فرد با وجود توده‌ها، احساس درد ندارد نباید از مراجعه به پزشك غفلت کند. گاهی توده‌های پستانی سرطانی، ممکن است تا مراحل انتهایی درد نداشته باشند. با توجه به اینكه این توده‌ها درد زیادی ایجاد نمی‌کنند، تاکید می‌شود چکاپ پستان انجام شود تا در صورت وجود مشکل مخفی، ظاهر شود. بنابراین خانم‌ها نباید منتظر توده‌ای دردناک باشند تا به پزشک مراجعه کنند بلکه به محض مشاهده برجستگی و توده‌ برای اطمینان خاطر نزد متخصص بروند. ضمن اینکه با لمس توده دردناک در ناحیه پستان نیز بلافاصله نگران نشوند که حتما به سرطان مبتلا شده‌‌اند. چراکه درد تنها، به هیچ‌وجه نشانه سرطان نیست.
شایع‌ترین علامت این سرطان
از شایع‌ترین علامت سرطان در پستان، می‌توان به وجود یک توده معمولا بدون درد در پستان و سپس ترشحات خونی از سر پستان، فرورفتگی قسمتی از پوست این ناحیه، تورفتگی نوک پستان به سمت داخل که به تازگی ایجاد شده، اشاره کرد. گاهی احساس درد به دلیل وجود ضایعه‌ای دردناک در پستان یا دست و گردن (به خصوص دیسك‌های گردن) است كه درد به دست و زیربغل انتشار پیدا می‌کند یا مربوط به دردهایی است كه نزدیک عادت ماهاه ایجاد می‌شوند. این دردها کاملا طبیعی هستند اما اگر باعث آزار فرد می‌شوند بهتر است به پزشک مراجعه كند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif