فشار خون بالا، تهدید جدی برای زنان باردار

سلامانه: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به عوارض چاقی در زنان باردار گفت: فشار خون بالا در زنان باردار ممکن است سبب مرگ آنها شود.
 

به گزارش سلامانه؛ پریچهر پور انصاری در سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی در مرکز همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: چاقی یکی از مشکلاتی است که ابتلا به آن برای مادران باردار و جنین عوارض زیادی را می‌تواند به همراه داشته باشد بنابراین پیشگیری از آن و درمان به موقع چاقی بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: مادران باردار چاق در معرض ابتلا به بیماری‌های دیگری همچون دیابت بارداری و مسمومیت بارداری ناشی از فشار خون بالا هستند به طوری که فشار خون بالا در بارداری می‌تواند منجر به مرگ مادر شود، بنابراین پیشگیری از چاقی در زنان باردار و درمان آن بسیار ضرورت دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: همچنین افرادی که گرفتار بیماری چاقی هستند از اختلالات خواب و آپنه خواب نیز رنج می‌برند که این موضوع در بارداری تشدید می‌شود و می‌تواند عوارضی را برای مادر باردار و جنین به همراه داشته باشد.

پورانصاری خاطرنشان کرد: زنان باردار در معرض ابتلا به زایمان‌های زودرس ثانویه و خود به خودی هستند که این وضعیت در زنان باردار چاق احتمال بیشتری را دارد و به نوعی برای زنان باردار و جنین آنها دردسرساز است.

وی گفت: جنین‌ مادران چاق می‌تواند دچار اختلال رشد مانند وزن بالای موقع تولد باشد که این می‌تواند پس از تولد باعث چاقی و افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی در آینده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید تاکید کرد: زنان چاقی که قصد بارداری دارند باید حتماً قبل از بارداری از مشاوره های لازم بهره‌مند شوند و وزن آنها بسته به سن و میزان چاقی  بر اساس BMI یا توده بدنی اصلاح شود که این اصلاح در برخی از افراد تنها با رژیم غذایی یا ورزش و در برخی از افراد درصورتی که چاقی آنها از نوع مرضی باشد با عمل جراحی چاقی، درمان و کنترل می‌شود.

سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی از ۱۶ تا ١٨ بهمن ماه در مرکز همایش های دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif