زنگ خطر چاقی کودکان در اروپا هم به صدا درآمده

سلامانه: از هر سه کودک اروپایی، یک نفر دچار چاقی یا اضافه وزن است و براساس گزارش‌های منتشرشده تعداد کودکان زیر 5 سال که اضافه وزن دارند تا سال 2025 میلادی در دنیا به 70 میلیون نفر خواهد رسید.
به گزارش سرویس ترجمه سلامانه به نقل از نیویورک تایمز، براساس آمارهای منشرشده، تقریبا نیمی از کودکان 2 تا 5 سال، در آمریکا روزانه نوشابه‌های شیرین می‌نوشند که باعث افزایش خطر چاقی، دیابت و مشکلات سلامت در آنها می‌شود.
آبمیوه‌ها هم منبع دیگر دریافت کالری و نهایتا چاقی در افراد هستند که اگرچه از نظر خواص تغذیه‌ای به اندازه نوشابه‌های گازدار ضرر ندارند، اما می‌توانند باعث دریافت کالری بیشتر و درنهایت چاقی شوند.
گزارش‌های دیگر حاکی از آن است که بین 20-30 درصد ا ز بیماری‌های التهابی روده در کودکی آغاز می‌شوند و نیز بیماری کبد چرب غیرالکلی اکنون بزرگترین عامل مشترک بیماری‌های مزمن کبدی در کودکان و نوجوانان کشورهای غربی است و متاسفانه کودکان 3 ساله‌ای هستند که تشخیص این بیماری برای آنها داده شده است.
 
این گزارش توسط گاستروانترولوژی اروپای متحد، یوای جی و بر مبنای داده‌های 46 کشور اروپایی تنظیم شده. به نظر م‌رسد پیام‌های یو‌ای‌جی نمی‌تواند از عهده حل مشکل بربیاید. مایکل مانس، رییس این سازمان می‌گوید در سراسر اروپا ما متخصصان افال و مراکز خوبی داریم اما آنها همه جا نیستند و نمی‌توانند نیازهای فعلی کودکان قاره را برآورده کنند. این موضوع نه تنها بر افراد و خانواده‌ها بلکه بر جامعه و تدارکات نظام سلامت هم اثر خود را باقی می‌گذارد.

هزینه‌های درمان ناهنجاری‌های مرتبط با چاقی امروزه در مجموعه هزینه‌های نظام سلامت اروپا رده دهم را دارد و بیم آن می‌رود که چاقی ثبات  نظام‌های سلامت در اروپا را در آینده‌ای نه چندان دور با خطر روبرو کند.
بچه‌ها یک پنجم جمعیت اروپا را شامل می شوند. بیماری‌های گساتروانتریت رو به افزایش است و پژوهشگران می‌گویند برای مهار این بیماری‌ها بودجه کافی اختصاص داده نشده است. کارشناسان سلامت کودکان معتقدند به شدت باعث نگرانی است که تنها یکی از 58 موضوعی که از طرف اتحادیه اروپا بودجه تحقیقاتی دریافت می‌کنند بر سلامت کودکان تمرکز دارد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif