قرص‌ها را خرد نکنید/ چه قرص‌هایی را نباید قبل از ورزش مصرف کرد؟

سلامانه : داروها قرار است حال آدم را بهتر کنند، اما استفاده نادرست از آنها می تواند اثرات کاملا متفاوتی روی بدن بگذارد.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از سایت «Dailymail»، یک مطالعه جدید نشان می دهد 46 درصد از افراد در بریتانیا داروی شان را درست مصرف نمی کنند و طبق ادعای دکتر «سلطان داجانی» در انجمن داروی سلطنتی، حدود 10 درصد از افرادی که در بیمارستان بستری می شوند، به دلیل درست مصرف نکردن داروهای شان است؛ اما چه کارهایی اشتباه است:

- خرد کردن و شکستن قرص ها: ممکن است داروی شما طوری طراحی شده باشد که به تدریج جذب شود و دیر عمل کند. با خرد کردن، یک دفعه دوز زیادی از دارو را یکجا می گیرید و ممکن است آسیب ببینید.

- خوردن ایبوپروفن یا مسکن قبل از ورزش، احتمال مصدومیت را بالا می برد؛ ضمن اینکه خوردن ایبوپروفن قبل از ورزش شدید به شکم آسیب می زند.

- کرم و لوسیون معمولا اثر جانبی زیادی ندارند اما استفاده زیاد از کرم هایی که مسکن موضعی دارند، به خصوص وقتی با دیگر مسکن ها مثل قرص ها همزمان می شوند، می تواند مضر باشد.

- بیشترین مسکن (مثلا استامینوفن) که در 24 ساعت مصرف می کنید، باید 4 گرم باشد که معمولا به شکل 8 تا قرص 500 میلی گرمی استفاده می شود و نباید در هر بار، دو تا را بیشتر با هم خورد. اما مصرف بیشتر، می تواند به کبد آسیب بزند.
 

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif