چرا نوشابه های گازدار برای سلامت استخوان ها مضرند؟

سلامانه: تعدادی از مطالعات قدیمی نشان داده اند که بین مصرف نوشیدنی های غیرالکلی و کاهش تراکم استخوان در دختران نوجوان و زنان جوان ارتباط وجود دارد.
استئوپروز هم در زنان و هم در مردان مشاهده می شود، اما شیوع آن در زنان بالاتر است. اگرچه برخی از عوامل خطر ابتلا به استئوپروز مثل افزایش سن و جنسیت غیرقابل تغییر هستند، اما عادات مرتبط با سبک زندگی که در بروز این بیماری نقش دارند را می توان تغییر داد یا اصلاح کرد. به عنوان مثال، نوشیدن الکل و استفاده از سیگار، هر دو، خطر ابتلا به استئوپروز را افزایش می دهند. ولی رژیم غذایی مناسب و افزایش مصرف غذاهای سرشار از کلسیم در پیشگیری از این مشکل و حفظ سلامت استخوان ها موثرند.
در این مطالعه به منظور کسب یافته های بیشتر گروهی از محققان تصمیم گرفتند ارتباط بین مصرف نوشیدنی های غیرالکلی و تراکم استخوان در ستون فقرات و ران را در میان زنان یائسه مورد ارزیابی قرار دهند.
بررسی نتایج نشان داد همان طور که انتظار می‌رود بین مصرف نوشابه‌های گازدار و شکستگی ناشی از پوکی استخوان ارتباط وجود دارد. در این مطالعه در زنانی که به طور میانگین حداقل ۱۴ سروینگ نوشابه در هفته مصرف می کردند در مقایسه با کسانی که نوشابه نمی‌خوردند احتمال شکستگی ران ۲۶ درصد بیشتر بود.
به گفته محققان افزودن قند به نوشیدنی ها بر روی تعادل کلسیم بدن تاثیر منفی دارد. از سوی دیگر، کربناسیون نوشیدنی ها و افزودن دی اکسید کربن به آن ها سبب تشکیل اسید کربنیک و احتمالاً تغییر اسیدیته معده و کاهش جذب مواد مغذی در دستگاه گوارش می شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif