حساسیت دندان به سردی، گرمی، ترشی و شیرینی طبیعی نیست/ فلورایدتراپی اولین اقدام

سلامانه : یک دندانپزشک به حساسیت خفیف دندانی در بعضی افراد اشاره داشت و گفت: در مراحل مقدماتی این حساسیت می‌توان با فلوراید‌تراپی مینای دندان را تقویت و مواد معدنی را پایدار ساخت.

   
اکبر فاضل در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به پرسش شهروندان در مورد حساسیت‌های دندانی اظهار داشت: حساسیت دندان نسبت به سردی، گرمی، ترشی و شیرینی تا حدی طبیعی است.

این دندانپزشک گفت: البته اگر حساسیت دندان به این مواد از حد مجاز خود بگذرد می‌تواند برای فرد آزار‌دهنده باشد که علت آن ممکن است مربوط به برداشته شدن لایه‌های معدنی در پای لثه‌ها باشد.

عضو هیئت‌علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در افرادی که قسمتی از عاج بدون پوشش مینایی است حساسیت بیشتر است و اگر این افراد به طور اشتباه نیز مسواک بزنند باعث سایش بیشتر این منطقه می‌شوند که فرد حساسیت بیشتری را احساس می‌کنند.

وی گفت: این افراد باید به دندانپزشک مراجعه کنند تا این منطقه با مواد همرنگ و به کمک اشعه پر شود تا هم از نظر زیبایی و هم از نظر مقاومت در برابر سایش و سائیدگی بهبود یابد.

متخصص پروتز‌های دندانی ادامه داد: اگر قسمت مینا و سمان ریشه به صورت لب به لب باشد حساسیت دندان این افراد کمتر از گروه قبلی است اما مسواک زدن غلط نیز می‌تواند به عمق این ناحیه و احساس درد و حساسیت بیشتر بینجامد.

وی به حساسیت خفیف دندانی در بعضی افراد اشاره داشت و گفت: در مراحل مقدماتی این حساسیت می‌توان با فلوراید‌تراپی مینای دندان را تقویت و مواد معدنی را پایدار ساخت.

این دندانپزشک به حساسیت دندانی در کودکان اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از پوسیدگی و حساسیت در کودکان باید سالی دو بار فلوراید‌تراپی کرد که این عمل در گروه هدف یعنی کودکان 3 تا 6 سال و 6 تا 12 سال نیز به صورت ژل و محلول فلوراید توصیه می‌شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.