اضطراب یکی از عوامل افزایش فشارخون است

اضطراب یکی از عوامل افزایش فشارخون است

دکتر یمهدی تهرانی دوستی پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان اینکه فشار خون، علامت هشداری برای بروز انواع بیماری های دیگر است، افزود: اضطراب های (استرس )حاد با ایجاد فشار روانی موجب تغییرات فیزیولوژیک در بدن و افزایش فشارخون به صورت لحظه ای می شود که بسیاری از افراد، آن را تجربه کرده اند.

وی ادامه داد: فشارخون به طور طبیعی در همه افراد تا حدی وجود دارد اما گاهی از حد طبیعی خارج شده و می تواند آسیب زا و خطرساز باشد.

مدیرگروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: احتمال ابتلا به افزایش فشار خون در افراد دارای استرس های مزمن مانند استرس های محیط کار و تنش مداوم ، بیشتر از سایر افراد است.

تهرانی دوست گفت: مطالعات نشان داده است که استرس مزمن می تواند تغییراتی را در چربی های خون به وجود آورد که درنتیجه آن ، این چربی های مضر در رگ ها رسوب یافته و می تواند باعث افزایش خون و دیگر ناراحتی های قلبی و کلیوی شود.

وی به مبتلایان به فشارخون توصیه کرد علاوه بر درمان های رایج طبی از درمان های روان شناختی نیز کمک بگیرند.

مدیرگروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کنترل افکار منفی، تقویت نگرش مثبت به زندگی، بیوفید بک (روش درمانی بکارگیری ابزارهای الکترونیکی برای پردازش اطلاعات اعصاب) و آرام سازی یا ریلکسیشن را از جمله درمان های رفتاری و روان شناختی فشارخون عنوان کرد.

تهرانی دوست گفت: گاهی درمان های طبی فشارخون با شکست مواجه می شود اما اگر در کنار این درمان ها به درمان روانی بیماران توجه کنیم ممکن است تعداد داروهای مصرفی کاهش پیدا کند و فرد با شیوه دیگر استرس و پرفشاری خون خود را کنترل کند تا مشکلاتش کمتر شود .
پنجشنبه  08/01/92   11:26

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.