زلزله: آرامش و هشیاری با گیاهان دارویی/تسکین دستپاچگی و دلهره بعد از زلزله 

سلامانه: اغلب بعد از وقوع زلزله و در صورت پیش‌بینی برای احتمال بروز مجدد آن برای چند شبی هوشیار می‌خوابیم. در این شرایط برای اینکه بتوانید بدون بی‌قراری و دستپاچگی هوشیاری داشته باشید در سلامانه توصیه‌های دکتر مجید انوشیروانی، دکترای تخصصی طب ایرانی را بخوانید.  
دکتر مجید انوشیروانی، دکترای تخصصی طب ایرانی
کسانی که می‌خواهند هشیار و بیدار بمانند و ضمناً دچار دستپاچگی و بی‌قراری نباشند، حتماً به این توصیه‌ها توجه کنند:
* قهوه و چای و کاکائو و شکلات تلخ هشیاری را افزایش می‌دهند اما موجب تحریک‌پذیری و اختلال تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی می‌شوند. بنابراین در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید. 

* بهارنارنج باعث کاهش خواب می‌شود؛ و با این حال به‌اندازه چای و قهوه آستانه تحریک‌پذیری را پایین نمی‌آورد. بنابراین می‌تواند برای هدف مذکور مفید باشد.
بوییدن گلاب خوب، مقوّی قلب است و تپش قلب و دلهره و تنیدگی و تشویش را کم می‌کند و ضمناً خواب آور نیست.

* بادرنجبویه اصلی برای کاهش تپش قلب اضطرابی و لرزش و بی‌تابی بسیار مفید است ولی اثرات خواب‌آور نسبتاً قوی دارد؛ بنابراین اگر می‌خواهید امشب بیدار و هشیار بمانید بادرنجبویه را انتخاب نکنید. 
(دمنوش برگ بادرنجبویه اصلی پس از سپری شدن وضعیت خطر، آرامبخش بسیار خوبی است)
امشب دوغ و ماست نخورید تا واکنش بموقع و مناسب مغز و اندامها کاهش نیابد.

تسکین دستپاچگی و دلهره بعد از زلزله 

بنا به آمار فعلی، مصدومین کسانی بوده‌اند که حین فرار از ترس زلزله آسیب دیده‌اند. شما هم اگر خیلی دلهره دارید برای پیشگیری از دستپاچگی، جرعه‌جرعه شربت تخم بالنگو با گلاب بنوشید تا ناگهان هول نکنید و کار دست خودتان‌ ندهید. قدری عرق بیدمشک مرغوب هم اگر در دسترس داشتید، به آن بیافزایید.

کسانی که دچار بیماری‌های خودایمنی می‌باشند و کم‌دل و بی‌تاب هم هستند عرق نسترن یا آب سیب یا دمنوش به و گل محمدی بنوشند.‌

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif