10 روش برای درمان ادرار سوختگی کودک

سلامانه: تحریک کنننده‌های پوستی از جمله عطر‌های موجود در صابون‌ها و مواد شوینده، علت بسیاری از موارد پوشک سوختگی هستند.

مواد شوینده معطر، برخی از صابون‌های کودک و کرم‌های مخصوص بدن حتی اگر تولید کنندگان ادعا کنند برای کودک مضر نیست؛ می‌تواند سبب ایجاد حسایت‌هایی در کودک شود.

 اگر راهکار‌های درمان خانگی ادرار سوختگی کودک را بدانید، به راحتی مشکل را حل و از وخیم‌تر شدن اوضاع پوست او جلوگیری خواهید کرد. ادرار سوختگی همان جوش‌ها و دانه‌های قرمز و آزاردهنده‌ای است که در نواحی مرطوب و گرم پوست بدن ظاهر می‌شود.
تحریک شدن پوست به این شکل، باعث به وجودآمدن برآمدگی روی آن و زبری می‌شود. حدود ۲۰ درصد از مراجعان پزشکان اطفال، دچار این مشکل هستند. بعضی از کودکان، پوست حساس تری دارند و بیشتر دچار ادرار سوختگی می‌شوند. اگر مشکلات پوستی دیگری مانند اگزما هم داشته باشند، بروز ادرار سوختگی در آن‌ها محتمل‌تر می‌شود.
در این مقاله،  راهکار‌های درمان خانگی ادرار سوختگی کودک خواهید خواند.

ناحیه گرفتار ممکن است خشک یا مرطوب بوده و گاهی جوش دار بنظر می‌رسد. اگر بثورات اولیه درمان نشود می‌تواند به چیز بدتری تبدیل شود مثلا” یک عفونت قارچی یا یک عفونت باکتریال.

عفونت قارچی در بچه‌هایی که آنتی بیوتیک مصرف میکنند شایعتر است (این دارو‌ها باکتری خوبی را که در حال طبیعی رشد قارچ  را کنترل می‌کنند از بین می‌برند) و معمولا” بصورت نقطه‌های قرمز رنگی آغاز می‌شوند که تکثیر شده به شکل یک لکه قرمز رنگ یک پارچه در می‌آیند. عفونت‌های باکتریال که ممکن است با طب همراه باشند معمولا باعث لکه‌های زرد رنگ نشت کننده یا لورک‌های پر از چرک می‌گردد.

افراد می‌توانند از روش‌های زیر برای پیش گیری و درمان بثورات ناشی از پوشک استفاده کنند:

۱. تعویض زود به زود پوشک نوزاد

وقتی که نوزاد دچار سوختگی پوشک شد، والدین و پرستار کودک باید نسبت به شرایط معمول، دفعات بیش تری اقدام به تعویض پوشک کنند. عدم تعویض به موقع پوشک خیس و نم دار، می‌تواند علائم ناشی از پوشک سوختگی را بدتر کند.

۲. تعویض مارک پوشک و یا مواد شوینده بهداشتی

اگر نوزاد شما به طور مکرر دچار پوشک سوختگی می‌شود، ممکن است پوست او به یک محصول خاص حساس باشد. به عنوان مثال، مارک خاصی از پوشک یا دستمال‌های تمیز کننده می‌تواند باعث ایجاد بثورات و زخم‌های پوستی شود. اگر از پوشک پارچه‌ای استفاده می‌کنید، ممکن است نوع مواد شوینده که مصرف می‌کنید علت این سوختگی پای نوزاد باشد. حذف مواد شوینده شیمیایی و معطر ممکن است به کاهش این زخم‌های مکرر کمک کند.

۳. اجازه تنفس به ناحیه دچار سوختگی

هنگامی که کودک دچار پوشک سوختگی شد، اجازه دهید بخشی از طول روز را بدون پوشک سپری کند، این کار می‌تواند به خشک شدن و بهبود ناحیه آسیب دیده کمک کند. والدین باید هنگامی که پای کودک دچار ادرار سوختگی شده است، از مصرف پوشک‌های پلاستیکی و تنگ خودداری کنند. استفاده از محصولات صد در صد پنبه‌ای می‌تواند به خشک شدن بثورات و تنفس پوست کمک کند.

۴. اطمینان حاصل کنید که پوشک اندازه درستی دارد

اگر پوشک خیلی سفت باشد می‌تواند موجب تحریک جای پوشک سوختگی شود. والدین و پرستار باید بررسی کنند که پوشک‌های مورد استفاده اندازه مناسبی داشته باشد و با رشد نوزاد اقدام به خرید پوشک‌های بزرگ‌تر کنند.

۵. اجتناب از مصرف دستمال مرطوب کودک

اگرچه تمیز نگه داشتن ناحیه پوشک شده در نوزاد بسیار ضروری است، اما دستمال مرطوب بچه می‌تواند پوشک سوختگی را تحریک کند. اگر نوزاد شیر خوار شما دچار پوشک سوختگی شده است، بهتر است محل پوشک را به آرامی و با استفاده از صابون بدون بو و آب تمیز کنید. در مواقعی که این کار امکان پذیر نیست، بهتر است از دستمال مرطوب طبیعی و غیر معطر که در داروخانه‌ها پیدا می‌شود، استفاده کنید.

۶. امتحان کردن کرم و پماد‌های پوشک سوختگی

بسیاری از کرم‌ها و پماد‌های تسکین دهنده پوست، در فروشگاه‌های لوازم بهداشتی، داروخانه‌ها یا به صورت خرید آنلاین یافت می‌شوند. والدین باید به دنبال کرم‌های حاوی زینک اکسید باشند. برای اثر بخشی باید یک لایه ضخیم از یکی از این کرم‌ها را روی پوست آسیب دیده بمالید و اجازه دهید تا آن ناحیه خشک شود.

۷. غذا‌های جدیدی که به کودک می‌دهید را حذف کنید

دادن غذا‌های جدید به کودک معمولا مفید است، اما برخی غذا‌های اسیدی مانند مرکبات و گوجه فرنگی ممکن است باعث اسیدی شدن ادرار و مدفوع برخی از نوزادان شود. والدین و پرستار کودک باید مراقب باشند که این غذا‌ها را به مقدار بسیار کمی به کودک بدهند و او تحت نظر بگیرند تا ببینند آیا با دادن این غذای جدید، کودک دچار پوشک سوختگی می‌شود یا نه. اگر این اتفاق بیفتد، باید غذا‌های اسیدی را از رژیم غذایی کودک حذف کنید تا زمانی که سوختگی پا بهبود یابد.

۸. استفاده از صابون‌ها و مواد شوینده غیر معطر

تحریک کنننده‌های پوستی از جمله عطر‌های موجود در صابون‌ها و مواد شوینده، علت بسیاری از موارد پوشک سوختگی هستند. مواد شوینده معطر، برخی از صابون‌های کودک و کرم‌های مخصوص بدن حتی اگر تولید کنندگان ادعا کنند برای کودک مضر نیست؛ می‌تواند سبب ایجاد حسایت‌هایی در کودک شود.

۹. از سایش ناحیه آسیب دیده پرهیز کنید

تمیز و خشک کردن محلی که کودک پوشک شده بسیار مهم است، به خصوص وقتی که بثورات پوستی وجود دارد، اما به خاطر داشته باشید که باید پای کودک را با ملایمت تمیز کنید. سایش این ناحیه از بدن برای خشک کردن یا تمیز کردن می‌تواند باعث تحریک بیش‌تر نقاط آسیب دیده و ایجاد جراحت روی پوست شود.

۱۰. حمام کردن با جو دو سر را امتحان کنید

تحقیقات نشان می‌دهد جوی دو سر کلوئیدی می‌تواند التهاب و سوزش را کاهش دهد. جو دو سر کلوئیدی همچنین ممکن است درد و خارش ناشی از پوشک سوختگی را کاهش دهد. شما می‌توانید این محصول را به صورت آنلاین یا از داروخانه‌ها تهیه کنید. باید دستورالعمل‌های موجود روی بسته بندی را رعایت کرده و پوست نوزاد را بعد از مصرف خشک کنید.
چه وقت نیاز است که برای درمان پوشک سوختگی کودک به پزشک مراجعه کنیم؟
در اغلب موارد پوشک سوختگی به مرور زمام با مراقبت والدین رفع می‌شود. در برخی موارد نیاز است که به پزشک مراجعه کنید. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، باید نوزاد دچار پوشک سوختگی را پیش پزشک برد:

تاول
تب
سوختگی مکرر که با دارو‌های خانگی درمان نمی‌شود
ورم
زخم‌هایی که چرک یا مایع از خود ترشح می‌کنند
پوشک سوختگی همیشه قابل پیش گیری نیست و اکثر نوزادان و کودکان حداقل یک بار آن را تجربه می‌کنند. در حالی که سوختگی پای نوزاد می‌توانند بسیار دردناک باشد، اقدامات زیادی وجود دارد که والدین می‌توانند با رعایت آن از این مشکل پیش گیری کنند. طیف وسیعی از دارو‌های خانگی نیز می‌توانند به کاهش علائم و بهبودی پوست کمک کنند.
 
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif