برای درمان شب‌ادراری کودک حوصله به خرج دهید

سلامانه: یک فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان گفت: برای درمان شب‌ادراری در کودکان باید ابتدا علل جسمی و عفونت مجاری ادراری مورد بررسی قرار گیرد.
دکتر محمدرضا کاظمی، روانپزشک کودک و نوجوان با بیان این مساله در پایگاه خبری سلامانه گفت: اگر از نظر جسمی و عفونت مجاری ادرار مشکلی نباشد و نتیجه آزمایش‌ها منفی باشد این مساله باید از نظر روانپزشکی مورد بررسی قرار گیرد چراکه معمولا این نوع شب‌ادراری ارثی است یعنی سابقه چنین اتفاقی در خانواده وجود دارد.
وی افزود: بهترین روش برای برخود با این کودکان  درمان‌های رفتاری است. برای این منظور بهتر است مصرف مایعات به خصوص در انتهای شب محدود شود و حتما قبل از رفتن به رختخواب به دستشویی بروند.
وی توضیح داد: همچنین می‌توان با کودک کردن ساعت نیمه‌های شب او را بیدار کرد و به دستشویی برد. با تکرار این کار عادت می‌کند در ساعات‌های خاصی به دستشویی برود و به نوعی شرطی می‌شود و کنترل بر مثانه خواهد داشت.
دکتر کاظمی گفت: در روزهایی که کودک دچار شب‌ادراری نشده بهتر است والدین او را تشویق کنند و روزهایی که خودش را خیس می‌کند واکنشی ماند غرزدن و ناراحتی نشان ندهند و او را تنبیه نکنند.
این فوق‌تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان همچنین یادآور شد: گاها در مواردی مشاهده می‌شود که کودکی قبلا مشکل شب اداری نداشته و از یک مدت زمان خاص دچار آن شده است. در این شرایط ممکن است مشکلات درسی، اضطراب و استرس باعث ایجاد این حالت شده باشد که در این موارد هم به بررسی و درمان نیاز دارد.
وی گفت: والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که اگرچه درمان‌های رفتاری برای رفع این مشکل در کودک، زمان بر است اما تاثیر بسزایی در حل مشکل دارد.
دکتر کاظمی در نهایت خاطرنشان کرد: اگر با به کارگیری شیوه‌های رفتاری مشکل کودک حل نشود، به دارودرمانی نیاز است. دارودرمانی دومین مرحله درمان است. علاوه بر دارودرمانی، باید شیوه‌های رفتاری نیز انجام شود و والدین نباید تصور کنند که دیگر نیازی به درمان‌های رفتاری نیست.
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif