مشکلات دفع مدفوع و یبوست در نوزادان

سلامانه: اگر نوزاد دارید یا به تازگی زایمان کرده‌اید خواندن این مطلب می‌تواند برای نگهداری از نوزاد به شما مادر گرامی کمک کند. در این بخش سلامانه به مشکلات دفع مدفوع و یبوست در نوزادان اشاره می‌شود.

در یکی دو روز اول تولد اغلب نوزادان دفع مدفوع خواهند داشت. چنانچه تا روز سوم تولد نوزاد دفع نداشته باشد یا دچار اتساع شکم شود نیاز به بررسی توسط پزشک خواهد بود.

در شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می شوند تعداد دفعات اجابت مزاج بسیار متفاوت است. گاهی ممکن است چند روز هم دفع نداشته باشند و گاهی با هر بار تغذیه دفع هم انجام می شود. چنانچه تغییر ناگهانی در دفعات یا شکل و قوام مدفوع اتفاق افتاد بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 شیرخوارانی که از شیر خشک تغذیه می شوند، اغلب مدفوع سفت تری دارند.

ممکن است شیرخوار حین دفع و زور زدن، قرمز و بر افروخته شود. . اگر شیرخوار زیاد زور می زند می توان با یک حمام گرم، ماساژ شکم در جهت عقربه های ساعت، حرکات ملایم و پدالی پاها (وقتی کودک به پشت خوابیده است) به دفع راحت تر کمک کرد. اگر مدفوع شیرخوار اغلب سفت و سخت است یا با زخم و خونریزی همراه است، با پزشک مشورت نمایید.

در سنینی که کودک تغذیه تکمیلی دریافت می کند و سنین بالاتر از آن، برای برطرف شدن یبوست خفیف می توانید با پرهیز از غذاهای یبوست زا و استفاده از میوه های ملین مانند آلوها، انجیرها، کیوی و روغن ها مانند روغن زیتون به برطرف شدن مشکل کمک کنید.

رنگ مدفوع

رنگ مدفوع شیرخواران ممکن است تغییر کند و به سن کودک و نوع تغذیه وی بستگی دارد. رنگ مدفوع نوزادان در روزهای اول تولد تیره است (قیرک یا مکونیوم) و به تدریج طی چند روز به رنگ زرد یا سبز تبدیل می شود.

ممکن است بروز بیماری ها مانند عفونت های ویروسی و حساسیت های غذایی باعث تغییر موقت رنگ مدفوع شود. مدفوع حاوی خون و یا ترشحات بلغمی مداوم، مدفوع بی رنگ (سفید یا زرد کم رنگ)اغلب نیاز به مشورت با پزشک دارد.
سلامانه 

 دکتر سید علیرضا فهیم زاد، فوق تخصص بیماری های عفونی  کودکان 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif