تغذیه مناسب عاملی برای کاهش بیماری‌های سالمندی

سلامانه :  یک متخصص تغذیه گفت: برنامه غذایی صحیح خطر ابتلا به بیماری‌های شایع دوران سالمندی را کاهش می‌دهد.

زهرا اصغری در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه اضافه وزن، فشار خون بالا، چربی خون بالا و قند خون بالا از مشکلات شایع دوران سالمندی است، گفت: تغذیه صحیح یکی از راه‌های کنترل مشکلات دوران سالمندی است.

اصغری سکته قلبی و مغزی و سرطان‌ها را از بیماری‌های شایع دوران سالمندی عنوان کرد و افزود: سالمندان باید در این دوران کنترل دقیق بر تغذیه خود داشته باشند.

وی افزود: با مصرف کمتر چربی، میزان ابتلا به سرطان روده، پانکراس و پروستات کاهش می‌یابد.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه افزایش سن، باعث کاهش توده عضلانی و سوخت و ساز بدن می‌شود، تصریح کرد: کاهش سوخت و ساز بدن باعث کاهش مصرف غذا و ایجاد تغییراتی در بدن شده و احتمال سوء تغذیه را افزایش می‌دهد.

اصغری ادامه داد: در دوران سالمندی آنزیم‌های گوارشی و اسید معده کاهش یافته و ظرفیت هضم و جذب غذا، کمتر می‌شود.

وی اظهار کرد: ابتلا به بیماری‌های مزمن، تغییر در احساس طعم، مزه و بو، کاهش ترشح بزاق، کاهش ظرفیت هضم، عدم تحرک، واکنش متقابل غذا و داروهای مصرفی، نگرانی‌های روحی و تنهایی، باعث کاهش اشتها در دوران میانسالی می‌شود.

این متخصص تغذیه ادامه داد: کاهش قدرت خرید، دشواری تهیه مواد غذایی از بازار و عدم مهارت کافی برای پختن غذا می تواند باعث شود که غذای کافی و کاملی به بدن نرسد.

اصغری مشکلات دندانی را از رایج‌ترین مشکلات در دوران سالمندی دانست و خاطر نشان کرد: با وجود مشکلات دندانی غذاهای نرم برای مصرف انتخاب می شود و برخی از مواد غذایی مورد نیاز بدن از جمله سبزی‌ها و میوه‌های خام از غذای روزانه حذف می‌شوند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.