توصیه‌هایی برای نوازش کردن

سلامانه:  نوازش سلاحی قدرتمند است، یک ژست اساسی که تمام عواطف، تعادل درونی و بهزیستی روان‌شناختی را در برمی‌گیرد.
لمس شدن و مورد نوازش قرار گرفتن غذای موردنیاز جسم و مغز عاطفی ما برای احساس بخشی از این جهان بودن است. متأسفانه در برخی روابط زناشویی یکی از دو نفر ممکن است فاقد خرد عاطفی ضمنی در نوازش‌های ساده خود باشد، امری که به ایجاد رابطه‌ای اصیل و مستحکم ضربه می‌زند. در این موارد،سوی دیگر رابطه ازلحاظ عاطفی محروم می‌شود و در احساس و اعتبار رابطه شک خواهد کرد. این زمانی است که جدایی عاطفی در زندگی رخ می‌دهد.

نوازش روابط عاطفی را مجدداً تأیید می‌کند و آن را می‌سازد؛ و مانند یک چادر نامرئی ما را با شخصی که درقلب ما ساکن است یکی می‌کند. هیچ فناوری‌ای نمی‌تواند چیزی را جایگزین آن کند: هیچ دستگاهی گرمای آغوش و

شیرینی نوازش را ندارد. بااین‌حال نوازش کردن باید واجد خصوصیاتی باشد تا تأثیر جادویی خود را بر جا بگذارد.

در ادامه به نقل از سوادزندگی با مهم‌ترین خصوصیات و پیامدهای روانشناختی نوازش آشنا می‌شوید

  • بی‌قیدوشرط نوازش کنید: برای اینکه نوازش تأثیر متعالی خود را داشته باشد، باید بدون قید و شرط باشد. وجود آشکار یا ضمنی پیش‌شرط برای نوازش از تأثیر آن می‌کاهد. نوازش کردن باید مستقیماً از قلب شما نشات بگیرد. تنها در این صورت است که نتیجه‌بخش است. اگر نوازش صمیمانه و بدون قید و شرط باشد، ارتباط برقرار می‌شود و دو نفر خود را جزئی از یکدیگر می‌دانند.

 

  • نوازش بیش از همه محرکی حسی است که موجب تولید حس می‌شود؛ اما تنها زمانی به بیدار کردن احساسات و احساسات مثبت می‌انجامد که بی‌قیدوشرط باشد در غیر این صورت ممکن است پیامدهای حسی و عاطفی ناخوشایندی در طرف مقابل برجا بگذارد.

 

  • نوازش را به روال تبدیل کنید: اگر می‌خواهید فواید نوازش را به‌تمامی دریابید از هر فرصتی برای لمس، نوازش یا در آغوش گرفتن و بوسیدن همسرتان استفاده کنید. هر چه در طی شبانه‌روز ارتباط لمسی و تماس عاطفی بیشتری بین زن و مرد وجود داشته باشد از میزان استرس، تنش و غرولند کم می‌شود. گرفتن ساده دست همسر در دست به هنگام تماشای تلویزیون، در آغوش گرفتن پیش از ترک منزل و پس از ورود به منزل، بوسه خواب و بوسه بیداری ... مثال‌هایی است که می‌توانند به روال روزانه تبدیل شوند.

 

  • پیش چشم فرزندان نوازش کنید: در زندگی‌های زناشویی غالباً روابط عاطفی و ارتباط‌های تماسی اعم از در آغوش گرفتن، بوسیدن و نوازش کردن به زمان و مکان‌های خاص تبعید می‌شود و فرزندان چندان‌که شاهد بگوومگوهای والدین هستند به‌ندرت شاهد در آغوش گرفتن یا نوازش آن‌ها توسط یکدیگر هستند. این باعث می‌شود تصویری که از خانواده در ذهن کودک شکل می‌گیرد تحریف‌شده تثبیت شود.

 روانشناسان معتقدند مشاهده نوازش و تماس عاطفی بین والدین علاوه بر انتقال فضای همدلی و محبت به فرزندان از منظر الگوسازی هم مؤثر است؛ بنابراین اجازه دهید تا کودکان شما از بچگی با نوازش کردن در خانواده آشنا شوند.

نوازش بخشی از ما را منتقل می‌کند: مردم به‌سادگی برای لذت بردن، تسکین دادن یا مراقبت و رضایت بخشیدن به دیگران نوازش نمی‌دهند.ما نوازش می‌کنیم تا بخشی از خودمان را منتقل کنیم و پیوند برقرار کنیم.

نوازش می‌تواند در مورد ما چیزهای زیادی بگوید. بنابراین، ما باید آن‌ها را با آرامش و ظرافت انتقال دهیم چراکه می‌تواند احساسات ناخوشایند ما را نیز منتقل کند.

نوازش به‌عنوان بخشی از دل‌بستگی سالم: درست است که غالباً دل‌بستگی به‌عنوان "وابستگی" تلقی می‌شود؛ یعنی به چیز یا شخصی بیش‌ازحد چسبیدن و متصل شدن؛ اما از دیدگاه عاطفی، افراد برای ایجاد پیوند، نیاز به دل‌بستگی سالم دارند. نوازش رفتاری است که از طریق آن دل‌بستگی خود را به دیگری تأیید می‌‌کنیم و همچنین دیگری را به خود دل‌بسته می‌کنیم.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif