پاسخ دکتر محمدرضا صفری‌نژاد، اورولوژیست به سوالات کاربران

علت تکرر ادرار بدون سوزش چیست؟

سلامانه: برخی از کاربران سوالاتی در خصوص سوزش و تکرر ادرار داشته‌اند که دکتر محمدرضا صفری‌نژاد، اورولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در سلامانه به آنها پاسخ داده است. 

چند روز است که دچار سوزش ادرار و تکرر ادرار شدم. دلیل آن چیست.
پاسخ: سوزش و تکرر ادرار می‌تواند در بسیاری از بیماری‌های نورولوژیک اتفاق بیفتد. متاسفانه در توضیحاتتان اشاره‌ای به این نداشته‌اید که خانم هستید یا آقا. چون سوزش ادرار در زنان و مردان علت‌های متفاوتی دارد. شایع‌ترین علت آن عفونت مثانه یا سیستیک است. بنابراین توصیه می‌شود حتما به یک پزشک مراجعه کنید تا با یک بررسی ساده علت عفونت مشخص شود. با تشخیص عامل موثر در بروز عفونت، به راحتی می‌توان آن را در عرض سه تا هفت روز برطرف کرد.
 
بی‌اختیاری ادرار درمانی هم دارد؟!
پاسخ: در شرح حالی که داده‌اید اشاره نکرده‌اید خانم‌ هستید یا آقا. به‌طور کلی برای بی‌اختیاری ادراری درمان موثر دارویی و هم جراحی وجود دارد. اما با توجه به اینکه بی‌اختیاری ادراری می‌تواند ثانویه به یک بیماری زمینه‌ای باشد، بنابراین باید ابتدا بررسی‌های لازم صورت بگیرد تا بیماری‌ زمینه‌ای تشخیص داده شود تا مشخص شود، بهترین نوع درمان برای فرد مبتلا به بی‌اختیاری ادراری، چیست. این بیماری با درمان دارویی و جراحی به راحتی قابل درمان است.

گاهى اوقات تكرر ادار بدون سوزش دارم. مشكلش چیست؟ 
پاسخ: در چنین مواردی معمولا عامل موثر در بروز تکرار ادرار می‌تواند منشا روانی و اضطراب داشته است. با این حال در علم پزشکی در اولین مراجعه فرد، نمی‌توان صرفا مشکل را به اعصاب و روان نسبت داد. بلکه باید در ابتدا با یک بررسی مشخص شود که آیا علت این مشکل، ارگانیک یا جسمی است یا اینکه مسائل روانی در بروز آن دخیل است. به هر حال علت تکرر ادرار هر چه باشد، به کمک دارودرمانی قابل درمان است. حتی اگر فردی به دلیل مشکلات عصبی، درگیری فکری روانی دچار تکرر ادرار بی‌مورد که برایش آزاردهنده است، شود، با یک درمان دارویی ساده می‌توان از این مشکل رهایی یافت.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif