چه کودکانی در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند؟

سلامانه: از جمله سوالاتی که این روزها می‌تواند ذهن هر پدر و مادری را به خود مشغول کند، این است که آیا کمبود ویتامین دی در بدن خطرناک است؟ و می‌تواند عوارضی را بر سلامت کودکان داشته باشد؟ 
پاسخ به این سوال «بله» است و اگر می‌خواهید بدانید کدام کودکان بیشتر در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند مطلب زیر را بخوانید.  

یک متخصص کودکان و نوزادان گفت: کودکانی که پوست آنها به ندرت در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، در معرض کمبود ویتامین D هستند. 

دکتر فرناز محامدی، متخصص کودکان و نوزادان با بیان این مساله در سلامانه گفت: ویتامین D به بدن کمک می‌کند، کلسیم و فسفات را که برای داشتن استخوان‌های سالم و قوی لازم است از مواد غذایی جذب کند. از آنجا که نوزاد، اولین ذخیره ویتامین D خودرا از مادر دریافت می‌کند، اگر مادر دچار کمبود این ویتامین باشد یا پوست تیره‌ای داشته باشد، شیرخوار هم در معرض کمبود آن قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه گفت: نوزادان نارس، کودکان یکه پوست بسیار تیره دارند و همچنین آنهایی که  بیشتر مواقع در خانه هستند یا از لباس‌هایی استفاده می‌کنند که تمام بدن آنها را پوشش می‌دهد، بیشتر در معرض خطر کمبود این ویتامین قرار دارند. اغلب این کودکان هم دردهای استخوانی و عضلانی دارند.

این متخصص کودکان و نوزادان در توضیح اینکه چرا در پوست تیره کمبود این ویتامین وجود دارد گفت: رنگ تیره پوست (ملانین) به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی عمل می‌کند و همین تیره بودن پوست باعث می‌شود زمان مورد نیاز برای قرارگرفتن در معرض آفتاب برای ساخت طبیعی ویتامین D افزایش یابد. 

وی از عوارض کمبود بسیار پایین این ویتامین را در کودکان راشیتیسم دانست و گفت: پایین بودن ویتامین دی بسیار پایین می‌توانئ به نرمی استخوان و ایجاد بیماری ریکت یا راشیتیسم در کودکان و بیماری استئومالاسیا در نوجوانان و بزرگسالان شود. 
دکتر محامدی درنهایت با اشاره به اینکه برخی بیماری‌ها هم می‌تواند بر جذب و کنترل ویتامین D تاثیر بگذارد، گفت: درصورت ابتلای کودک به یکسری بیماری‌ها از جمله بیماری کبد، بیماری‌های کلیوی، اختلال در جذب مواد غذایی (به عنوان مثال فیبروز کیستیک، بیماری سلیاک، بیماری التهابی روده) و همچنین مصرف برخی از داروها (مانند برخی از داروهای صرع) می‌تواند به دلیل تاثیر در جذب و کنترل ویتامین D در کاهش آن نقش داشته باشد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif