آشنایی با قرص گیاهی پایین‌آورنده فشارخون

سلامانه:  قرص گیاهی آلیوم اس  کاملا گیاهی است از ۴۰۰ میلی گرم پودر سیربا نام علمی Allium sativum استاندارد شده (معادل ۱۱۰۰ میکروگرم آلیسین) تهیه می‌شود و برای کاهش فشار خون و تنظیم آن توسط پزشکان تجویز می‌گردد.
 
سیر استفاده شده در قرص آلیوم-اس باعث پیشگیری از تغییرات عروق خونی وابسته به سن و تصلب شرایین می‌گردد. هم چنین مصرف آلیوم-اس برای کاهش چربی خون و پیشگیری از ترومبوز نیز موثر است. از موارد مصرف دیگر آلیوم اس می‌توان به درمان عفونت‌های تنفسی، پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی و کاهش ریسک ابتلا به سرطان معده و کولورکتال اشاره کرد.
 
اثرات درمانی و فارماکولوژی قرص گیاهی آلیوم اس (قرص سیر)  
 
آلیوم - اس به عنوان پایین آورنده‌ی چربی خون، گشاد کننده‌ی عروق و کاهنده‌ی فشار خون، ضد انعقاد و آنتی آترومی (ضد گرفتگی دیواره سرخرگ ها)، آنتی اکسیدان، آنتی ویروس و بازدارنده رشد تومور‌ها به کار برده می‌شود. این اثرات عمدتا وابسته به آلیسین و مشتقات آن می‌باشد.
 
این دارو از طریق مهار لیپوژنز اندوژن و افزایش تجزیه و دفع چربی‌ها از دستگاه گوارش، باعث کاهش چربی خون شده و با پایین آوردن مقدار رسوب کلسترول در دیواره رگ‌های خونی و وازودیلاتاسیون عروق محیطی می‌تواند فشار خون مینیمم را در افراد مسن کاهش دهد.
 
آلیسین و الیگوسولفید‌های موجود در سیر، اثرات آنتی پلاکتی خود را از طریق مهار آزادسازی آدنوزین دی فسفات، کلاژن و بتاترومبوگلوبولین اعمال می‌کنند.
 
آلیوم-اس رادیکال‌های آزاد ناشی از دود سیگار را کاهش می‌دهد. اثرات آنتی اکسیدان یک میلی گرم از پودر سیر قابل مقایسه با ۳۰ نانومول ویتامین C یا ۶/۳ نانومول ویتامین E می‌باشد.
 
مطالعات نشان داده اند که این دارو به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی با فعالیت ضد میکروبی علیه طیف وسیعی از باکتری ها، قارچ‌ها و حتی ویروس‌ها عمل می‌کند.
 
نحوه استفاده از قرص گیاهی آلیوم اس (قرص سیر)
 
هرچند که مصرف هرنوع دارویی بهتر است با نظر و مشورت پزشک صورت گیرد، اما روش استفاده از این قرص به طور کلی برای درمان فشار خون بالا، بزرگسالان باید ۲ الی ۳ بار در روز هر بار ۱ عدد بعد از صرف غذا (معادل ۳ تا ۵ میلی گرم آلیسین در روز) مصرف کنند.
 
برای پیشگیری روزانه یک قرص به صورت دراز مدت مصرف شود.
 
نکات مهم در خصوص مصرف قرص گیاهی آلیوم اس
 
- حداقل ۱۰ روز قبل از شروع عمل جراحی مصرف این قرص متوقف شود.
- آلیوم اس با وارفارین و سایر دارو‌های ضد انعقاد خون، ضد پلاکت، ترومبولیتیک، هپارین با وزن مولکولی پایین و ایندومتاسین تداخل دارویی دارد و در صورت مصرف همزمان این دارو‌ها باید با پزشک مشورت گردد.
- این قرص در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارد.
- مصرف قرص گیاهی آلیوم اس در مقادیر توصیه شده هیچ نوع عارضه جانبی ایجاد نمی‌کند، ولی در افراد حساس ممکن است آنافیلاکسی، سردرد، سرگیجه، درد عضلانی و به ندرت عوارض گوارشی و تهوع ظاهر شود. 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif