راه‌های کم کردن اشتها

سلامانه :یکی از علل چاقی، بالا بودن اشتها در افراد است که معمولا فرد را از ادامه روند کم کردن وزن باز می دارد.

دکتر اشکان آریایی نژاد متخصص تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران  گفت: بیشترین علت وسوسه خوردن جنبه روانی آن است به همین علت برای کم کردن این مسئله باید از رژیم هایی استفاده شود تا فرد همیشه احساس سیری کند تا بر وسوسه خوردن خود غلبه کند.

وی با بیان اینکه از نظر زمانی 20 دقیقه طول می کشد تا فرمان سیری به مغز برسد، افزود: بهتر است فرد نیم ساعت قبل از غذا 2 لیوان آب خورده و یا ده دقیقه قبل از غذا سالاد و یا دسر بخورد و برای استفاده از جنبه‌ی روانی در کم کردن اشتها می توان برای خوردن غذا از بشقاب‌های کوچک و از چنگال به جای قاشق استفاده کرد تا فرصت لازم را به مغز بدهیم که فرمان سیری را دریافت کند.

دکتر آریایی نژاد اظهار کرد: فرد باید 6 وعده غذایی در روز داشته باشد که 3 وعده غذایی اصلی و 3 میان وعده است در این میان وعده‌ها بهتر است فرد از غلات، میوه و سبزی که حجم بالا و کالری کم دارند استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: چنانچه فرد در میان وعده‌های خود حدود 15 گرم کربوهیدارت و 10 تا 15 گرم پروتئین بگنجاند در وعده های اصلی غذایی خود دیگر آن حرص و ولع خوردن را  نخواهد داشت و بهتر است این میان وعده‌ها 2  تا 3 ساعت قبل از وعده‌ی اصلی غذایی باشد.

دکتر آریایی نژاد اذعان کرد: در میان وعده‌ها می توان از بیسکوئیت سبوس دار، هویج، گوجه فرنگی و حتی محصولات لبنی استفاده کرد و نباید آجیل‌ها، برگه‌ها و تنقلات در میان وعده گنجانده شوند زیرا این مواد خوراکی حجم پایین وکالری بالایی دارند و اگر فرد خارج از وعده‌های غذایی خود احساس گرسنگی شدید کرد بهتر است به جای ذره خواری 2 عدد خرما،  یک تکه کاکائو و یا 1 عدد هویج بخورد تا احساس شدید گرسنگی فرد فروکش کند.

وی در پایان هشدار داد: برای کم کردن اشتها به هیچ وجه نباید از قرص‌های کاهش اشتها استفاده کرد زیرا این قرص‌ها عوارض گوارشی و عصبی فراوانی دارند و در بلند مدت ممکن است فرد را منزوی کنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.