یادداشتی از دکتر احمد باقری‌مقدم، متخصص پزشکی ورزشی

خستگی و درد عضلات از دیگر علایم کروناست

سلامانه:  دکتر احمد باقری‌مقدم، متخصص پزشکی ورزشی در سلامانه: 
در بحث پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا و کنترل علایم، تقویت سیستم ایمنی اهمیت بالایی دارد و ورزش در این میان بسیار کمک‌کننده است.
افرادی که به طور منظم ورزش‌های هوازی مثل پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری به مدت 30 دقیقه با شدت متوسط انجام می‌دهند، سیستم ایمنی‌شان تقویت شده است.
توصیه می‌شود افراد حتما برنامه منظم ورزشی داشته باشند. در عوض، تمرین‌های شدید و بیش از یک ساعت در حد حرفه‌ای اثر معکوس بر سیستم ایمنی دارد و بهتر است ورزشکاران شدت تمرین‌ها را متعادل کنند تا در صورت ابتلا به بیماری علایم شدت پایین‌تری داشته باشد.
افراد مبتلا و دچار تب خفیف تا متوسط هم نباید ورزش کنند. بیماران باید در منزل استراحت کنند و حتی تا چند روز بعد از قطع تب ورزش را آغاز نکنند.
تنگی نفس، خستگی و درد عضلات از دیگر علایم کروناست و باید در این شرایط نیز ورزش را قطع کرد.
افرادی که احتمال دارد ناقل باشند باید از حضور در اماکن ورزشی و عمومی و استفاده از وسایل مشترک خودداری کنند و تمرین‌های ورزشی را انفرادی انجام دهند.
حضور در اماکن ورزشی در حال حاضر به صلاح نیست و استفاده مشترک از وسایل ورزشی و استخرها می‌تواند سبب انتقال و همه‌گیری بیماری شود.
در صورت حضور در باشگاه باید وسایل ضدعفونی شود و فرد بعد از ورزش دست‌هایش را ضدعفونی و حین ورزش نیز از دستکش استفاده کند.
مسابقات و اردوهای ورزشی نیز فعال از نظر جامعه پزشکی باید به حالت تعلیق دربیاید.
راهکار در حال حاضر پیشگیری از همه‌گیری است. تا زمانی که هنوز بیماری تشخیص داده می‌شود، احتمال سرایت وجود دارد و تا زمانی که وزارت بهداشت از به کنترل درآمدن بیماری حرفی نزده، شرایط باید همین گونه ادامه پیدا کند. با ورزش سیستم ایمنیتان را تقویت کنید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif