درمان‌های خانگی برای اسید معده

سلامانه: افرادی که به بیماری به اصطلاح رفلاکس معده مبتلا هستند معمولا مجبور به خوردن داروهای آنتی اسید می شوند که باعث می شود که اسید معده خنثی شود. اما خوردن برخی از غذاهای خاص هم می توان به کاهش سریع علائم مربوط به اسید معده کمک کند. برخی از این غذاها عبارتند از:
  • شیر

شیر به طور کلی به کاهش اسید معده کمک می کند اما در هنگام مصرف آن باید به این نکته هم توجه داشته باشید که شیر انواع مختلفی دارد و برخی از شیرها کم چرب هستند و فقط 2 درصد چربی دارند. چربی موجود در شیر می تواند باعث افزایش اسید معده شود و در نتیجه رفلاکس را تشدید کند. اما شیر بدون چربی می تواند به عنوان یک ماده قلیایی دیواره معده را بپوشاند و از سوزش آن جلوگیری کند و در نتیجه سوزش معده را سریع و البته به صورت موقت از بین ببرد. این موضوع در مورد سایر مواد لبنی هم صادق است و ماست یا پنیر چرب نیز باعث اسیدی تر شدن معده می شود و در نتیجه می تواند علائم بازگشت اسید از معده به مری را بیشتر کند. اما در صورتی که از نوع کم چرب آن استفاده کنید علاوه بر کاهش موقت احساس سوزش در معده به دلیل وجود باکتری های مفید که در لبنیات و به خصوص ماست وجود دارد هضم غذا نیز بهتر می شود.

 

  • زنجبیل

زنجبیل به دلیل خواص دارویی که دارد یکی از بهترین مواد غذایی است که می تواند برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله کاهش و کنترل اسید معده از آن استفاده کرد. زنجبیل در خود موادی دارد که از نظر طبیعت قلیایی است و خواص ضد التهابی دارد در نتیجه می توان با مصرف آن برای کاهش احساس سوزش معده که از ترشح زیاد اسید به وجود می آید استفاده کرد. بنابراین یکی از گزینه های خوب برای زمانی که در اثر ترشح اسید معده احساس سوزش می کنیم استفاده از چای زنجبیل است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif