چگونه می توان از افسردگی پس از زایمان جلوگیری کرد؟

سلامانه: جلوگیری از این بیماری زیاد ساده نیست، زیرا نمی توان بروز آن را به راحتی پیش بینی کرد. از این رو شاید دستورات کلی زیر بتوانند به پیشگیری کمک نمایند.

· سعی نکنید که یک زن خارق العاده باشید که بار همه کارها و مشکلات را به دوش می کشد. کمتر کار کنید و خود را بیش از حد خسته ننمایید.
· تلاش کنید با سایر خانم های باردار و یا کسانی که به تازگی صاحب فرزند شده اند، دوست شده و ضمن ارتباط با آنها از تجربیاتشان استفاده نمایید. داشتن یک دوست و هم صحبت صمیمی می تواند از شروع افسردگی جلوگیری نماید.
· اگر احساس می کنید علائم افسردگی در حال شکل گرفتن می باشند، از گروه های حمایتی محلی که خدمات قبل و بعد از زایمان را فراهم می کنند، درخواست مشاوره و کمک نمایید.
· در کلاسهای قبل از زایمان به همراه همسر خود شرکت کنید. اگر مادر تنها هستید، یکی از دوستان و یا اقوام نزدیک را به همراه خود به کلاس ببرید.
· اگر برای شما داروهای ضد افسردگی تجویز شده اند، آنها را بدون نظر پزشک قطع نکنید. حدود هفتاد درصد خانم های بارداری که داروهای ضد افسردگی برای دوره حاملگی را خودسرانه قطع می نمایند، دچار بازگشت افسردگی می گردند. تصمیم در مورد قطع دارو باید با نظر پزشک و با توجه به شدت بیماری و با در نظر گرفتن منافع و مضرات آن اتخاذ گردد. پزشک شما ممکن است میزان داروی شما را کاهش دهد و یا گفتاردرمانی و گروه درمانی را جایگزین آن نماید.
· پیشنهاد کمک اقوام و دوستان را رد نکنید. اجازه دهید که دیگران به شما در انجام کارهای خانه، خرید و نگهداری از سایر فرزندانتان کمک نمایند.

چرا پیشگیری و درمان مهم است؟
اگرچه بسیاری از مادران بدون هیچ درمانی در طی سه تا شش ماه پس از شروع علائم بهبود می یابند، متاسفانه مشکل یک چهارم مادرانی که افسردگی پس از زایمان دارند، تا زمانی که فرزندشان یک ساله شود، ادامه می یابد.
این تجربه به خصوص می تواند در حاملگی اول بسیار دردناک و رنج آور باشد، تجربه شیرین مادر شدن را برای همیشه از بین ببرد و بر روی رابطه مادر با شریک زندگیش و کودک اثر بسیار بدی بگذارد.
افسردگی پس از زایمان می تواند بر چگونگی مراقبت مادر از کودک و بر رشد جسمانی و سلامت روانی او در آینده تاثیر منفی بگذارد. پس شایسته است که از افسردگی در دوران بارداری و پس از زایمان جلوگیری گردد ودر صورت وقوع تا حد امکان دوره این بیماری کوتاه گردد.

منبع: rcpsych.ac.uk

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif