روش جدیدی برای درمان بیماری آب سیاه

سلامانه :محققان روش جدیدی برای درمان بیماری آب سیاه یا گلوکوما (نوعی بیماری چشم) ارایه کردند که در آن از نانو ذرات الماس برای رها سازی دارو استفاده می شود.

به گزارش  ستاد وی‍ژه فناوری نانو ، پیش بینی ها نشان می دهد که تا سال 2020 نزدیک به 80 میلیون نفر به بیماری گلوکوما مبتلا خواهند شد ، ناهنجاری که اگر درمان نشود می تواند سیستم بینایی را دچار مشکل کند و به نابینایی ختم شود. 

این بیماری اغلب در اثر فشار روی چشم ایجاد می شود و با به وجود آوردن نوعی سیال در کره چشم بافت های چشم را از بین می برد. 

پزشکان برای درمان این بیماری معمولا قطره های چشمی تجویز می کنند ؛ این قطره ها موجب کاهش تولید این سیال در چشم می شود. 

متاسفانه بیماران باید به دفعات به پزشک مراجعه کنند تا این قطره ها به درون چشم آنها ریخته شود ، از سوی دیگر استفاده از این قطره های چشمی می تواند اثرات جانبی نامطلوبی داشته باشد.

اخیرا پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای آمریکا روش رهاسازی دارویی جدیدی ارایه کرده اند که می تواند عوارض جانبی این دارو را کاهش دهد. 

این گروه تحقیقاتی داروی مورد نظر را به نانو ذرات الماس متصل کرده و ترکیب حاصل را روی لنز های چشمی قرار می دهند. این دارو به آرامی رهاسازی می شود و با وارد شدن به درون چشم می تواند با اشک چشم واکنش نشان دهد. 

نانو الماس که محصول جانبی فرآیند استخراج و بازیافت بوده تقریبا 5 نانومتر قطر دارد و شبیه توپ فوتبال است. این نانو ذرات می تواند به ترکیبات مختلفی متصل و با وارد شدن به درون بدن به آرامی رهاسازی شود.

در این پژوهش محققان نانوذرات الماس را با تیمولو مالئات که یک ماده شیمیایی معروف برای درمان گلوکوما است، ترکیب کردند.

سپس این ترکیب را روی لنز چشم قرار دادند ، با برخورد اشک چشم با لنز به دلیل وجود آنزیم لیزوزایم موجود دراشک چشم تیمولومالئات از نانو ذرات الماس جدا و وارد چشم می شود. 

با این کار دوز بالایی از تیمولومالئات وارد چشم نمی شود بلکه این ماده به آرامی وارد چشم می شود و اثرات جانبی کمتری به همراه خواهد داشت.

در روش های رایج تنها پنج درصد از دارو به چشم می رسد و باقی آن به هدر می رود از سوی دیگر در روش های معمولی با وارد شدن ناگهانی دوز بالایی از دارو به چشم ، عوارضی از قبیل افزایش ضربان قلب به وجود می آید. 

نتایج این پژوهش در مقاله ای در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.