استفاده از داروی پایین آورنده کلسترول برای کنترل بیماری ام اس

سلامانه :بر اساس مقاله ای که در شماره اخیر نشریه لانست منتشر شد نوعی داروی ارزان که برای کنترل کلسترول خون به کار می رود قادر است روند بیماری ام اس را نیز کنترل کند.

به گزارش ایرنا، دانشمندان دریافتند داروی معروف سیم واستاتین که از خانواده داروهای استاتینی به شمار می رود به مقابله با بیماری ام اس کمک می کند ولی باید تحقیقات بیشتری در این باره صورت گیرد.


محققان می گویند بررسی آنان نشان می دهد این دارو ، روند بیماری اسکلروز متعدد را کند می کند.


ام اس بیماری پیشرونده ای است که مغز و دستگاه عصبی مرکزی را درگیر می کند.


بررسی اخیر محققان بر روی 140 بیمار مبتلا به ام اس که بین 18 تا 65 سال داشتند و روزانه به طور مرتب 80 میلی گرم از سیم واستاتین استفاده می کردند انجام گرفت.


محققان در مقایسه با کسانی که از دارونما استفاده کرده بودند دریافتند روند بیماری آن دسته از مبتلایانی که از داروی سیم واستاتین استفاده کرده بودند 43 درصد کندتر از دیگران بود.


دکتر جرمی چاتاوی در بخش نورولوژی بیمارستان ملی انگلیس گفت : نتایج این بررسی نشان می دهد می توان به تاثیر داروی یاد شده در کنترل بیماری ام اس امیدوار بود.


به گزارش خبرگزاری فرانسه ، سیمواستاتین یکی از داروهای معروف خانواده استاتین است که دارویی ارزان و با استاندارد بالا محسوب می شود و از تجمع چربی در عروق خونی جلوگیری می کند.


بیماری ام.اس ( مولیتپل اسکلروزیس ) یکی از شایع ترین بیماری های سیستم اعصاب مرکزی ( مغز و نخاع ) است و بر اثر تخریب غلاف میلین ایجاد می شود. 


میلین غلافی است که فیبرهای عصبی را احاطه می کند و در انتقال سریع امواج عصبی نقش بسیار مهمی دارد. 


در حالت طبیعی با وجود این غلاف امواج عصبی به سرعت منتقل شده و موجب توانایی بدن در ایجاد حرکات هماهنگ و موزون می گردند. 


در بیماری ام.اس این غلاف عصبی به تدریج تخریب می شود و بدین ترتیب امواج عصبی از مغز به خوبی منتقل نمی شود و علایم مختلف بیماری ام.اس ظاهر می شود. 


این بیماری مسری نبوده و از دسته بیماریهای ارثی هم محسوب نمی شود، اما نقش ژنتیک در ایجاد آن تایید شده است. 


در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما شیوه های درمان موجود در تغییر سرعت روند بیماری مؤثر هستند. 


علایم بیماری ام.اس، بسته به اینکه چه منطقه ای از سیستم اعصاب مرکزی گرفتار شده باشد، بسیار متغیر هستند و الگوی بیماری ام.اس از هر فردی به فرد دیگری متفاوت است. 


این علایم حتی در یک فرد خاص در طول سیر بیماری تغییر می کند. 


اختلالات بینایی ، تاری دید ، دو بینی ، حرکات غیر ارادی و سریع چشم و به ندرت از دست دادن کامل بینایی ،‌ اختلالات تعادل ،‌ لرزش ، عدم تعادل در راه رفتن ، سرگیجه ، ضعف و کرختی اندامها ، اختلال در انجام حرکات موزون ، سفتی عضلات ،‌ اختلالات حسی ، اختلالات تکلم ، تغییر حالت تکلم ،برخی از علائم این بیماری محسوب می شوند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.