آیا ملاتونین برای کودکان بی‌خطر است؟

سلامانه: ملاتونین، هورمونی است که توسط غده پینه‌آل در مغز تولید می‌شود و به شروع و استمرار خواب کمک می‌کند. ملاتونینی که به طور گسترده در قفسه‌های داروخانه‌ها در دسترس است، یک نسخه مصنوعی از این هورمون طبیعی است. به گفته یکی از پزشکان، ملاتونین مانند یک ساعت زنگی برای زمان خواب است. این هورمون در واقع به ما می‌گوید که زمان خوابیدن فرا رسیده، نه اینکه خودش باعث خواب ما شود. 

یک متخصص کودک می‌گوید که ملاتونین برای کودکان در سن سه سال و بالاتر، آن‌هم فقط برای مدت زمانی کوتاه، ایمن است. او می‌گوید ما نمی‌دانیم که اثرات بالقوه بلندمدت بخصوص برای کودکان خردسال چه می‌تواند باشد. او دز 5/5 میلی‌گرم را برای کودکان و بزرگسالان توصیه می‌کند.

پزشکان ملاتونین را برای سفرهای شرقی و مسافرت‌هایی که بیشتر از سه روز طول می‌کشند، بسیار مؤثر می‌دانند. برای مسافرت به سمت شرق، پزشکان پیشنهاد می‌کنند که بزرگسالان بعد از رسیدن به مقصد خود، به مدت 5 روز ملاتونین را در زمان خواب مصرف کنند

در حالی که ملاتونین برای اکثر کودکان مؤثر است، ممکن است یک عارضه جانبی متناقض مانند بیش‌فعالی رخ دهد. به گفته وی، اگرچه این اتفاق نادر است، اما توصیه می‌شود قبل از سفر ملاتونین را در خانه امتحان کنید.
اگر ملاتونین مؤثر نباشد، مصرف آنتی‌هیستامین، مانند دیفن هیدرامین، می‌تواند به خواب کمک کند.
علاوه بر این، برخی از پزشکان پیشنهاد می‌کند که از ملاتونین در هواپیما برای کمک به کودکان مبتلا به حمله خواب استفاده کنید یا حتی از یک روز قبل برای کمک به فرآیند تنظیم، از ملاتونین استفاده نمایید. کودکان می‌توانند آن را به صورت مایع یا قرص مصرف کنند، هرچند زمان‌بندی به برنامه سفر بستگی دارد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif