۵ راه برای پیشگیری از کوتاهی قد کودکان

سلامانه: هر پدر و مادری آرزو دارد که فرزندش به طور سالم رشد کند و تمام ظرفیت خود در رشد (خصوصا فیزیکی) را تکمیل کند. درست است که ژن های ما روی قد فرزندان مان تاثیر زیادی می گذارند. اما کارهایی وجود دارند که می توانید آن ها را انجام دهید تا به رشد فرزندتان کمک کنید.

بگذارید نگاهی به راهکارهای زیر بیندازیم:

۱- عادات سالم غذا خوردن

داشتن عادات سالم غذا خوردن عاملی بسیار مهم در رشد کودکان است. بدن آن ها به مواد مغذی مناسب برای رشد درست نیاز دارد. پروتئین در افزایش قد کودک نقش مهمی دارد و در بسیاری از مواد غذایی همچون تخم مرغ و سویا وجود دارد. به علاوه باید اطمینان حاصل کنید که فرزندتان به میزان کافی ویتامین و مواد معدنی از منابع طبیعی همچون اسفناج، هویج، انبه و سایر موارد دریافت می کند.

۲- ورزش منظم

ورزش علاوه بر پیشگیری از چاقی، به رشد ماهیچه های فرزندتان هم کمک می کند. ورزش های زیادی وجود دارند که فرزندتان می تواند آن ها را انجام دهد تا به بلندتر شدن قدش کمک کند. این ورزش ها شامل شنا، یوگا و برخی دیگر از انواع ورزش هستند. لازم نیست که کودکان ورزش های خیلی دشوار و پیچیده انجام دهند. حتی ورزش های ساده و کششی می توانند به تقویت ستون فقرات و ماهیچه ها و رشد بهتر کمک کنند.

۳- خواب کافی

بدن کودکان در هنگام خواب، هورمون های متعددی ترشح می کند که به رشد کمک زیادی می کنند. پس داشتن خواب کافی در شبانه روز برای رشد آن ها ضروری است. کودکان نوپا به ۱۱_۱۳ ساعت خواب روزانه نیاز دارند. در حالی که کودکانی که به مدرسه می روند به ۱۰_۱۱ ساعت خواب روزانه نیاز دارند.

۴- حالت مناسب بدن

فرزند خود را تشویق کنید که دائما از وضعیت بدن خود آگاه باشد. برای مثال نباید هنگام ایستادن یا نشستن به حالت خمیده باشد. قرار گرفتن بدن در وضعیت مناسب سبب قد بلند شدن و صاف ایستادن کودک در آینده می شود. که این موضوع سبب تقویت اعتماد به نفس او هم می شود.

۵- نوشیدن شیر به طور منظم

کلسیم نقشی اساسی در رشد ساختار استخوان های فرزندتان ایفا می کند. شیر منبعی غنی از کلسیم است. پس برای تامین نیاز فرزندتان به کلسیم و تقویت رشد استخوان ها، او را تشویق کنید که هر روز شیر بخورد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif