۱۴ نکته درباره گیاه گون و محصول آن کتیرا

سلامانه: گیاه کتیرا بهترین انتخاب برای حالت دادن موها به شمار می رود ؛همچنین می تواند برای درمان عارضه هایی مانند نفریت،دیابت،سرفه ، اسهال و همچنین جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی موثر باشد. بهتر است به چهارده ویژگی این گیاه در این بخش دقت کنید.

 

 ۱۴ نکته درباره گون و کتیرا

۱- گون، گیاهی است چندساله، بوته مانند و دارای ساقه چوبی با برگ‌هایی مرکب از برگچه‌های متعدد که این برگ‌ها اکثرا فرد می‌باشند. این گیاه مولد کتیرا است.

۲- کتیرا به اشکال مفتولی، قطره‌ای، خرمنی، مسطح و بی‌شکل به رنگ‌های زرد، قهوه‌ای و یا بی‌رنگ (تا حدی شفاف) وجود دارد. کتیرا در آب، نامحلول است، ولی متورم می‌شود و به صورت ژله‌ای سفت در می‌آید.

۳- کتیرا در قرون وسطی از کشور ایتالیا صادر می‌شده و از قدیم در طب سنتی ایران مورد مصرف بوده است. ریشه گون یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی و رسمی چین است که در فارماکوپه چین ذکر شده است.

۴- ریشه به عنوان مقوی و درمان افراد مبتلا به قند (دیابت) و نفریت (التهاب کلیه) مصرف می‌شود. در طب چین ریشه گون برای بازگرداندن قدرت ایمنی بدن به مصرف می‌‌رسد.

۵- از کتیرا به عنوان فرآورده‌های سرماخوردگی به عنوان نرم‌کننده و ضدسرفه استفاده می‌شود.

۶- مصرف دیگر آن در کنترل اسهال است. چون می‌تواند مقدار زیادی آب را جذب و از خروج آن از بدن جلوگیری کند.

۷- همچنین برای افزایش وزن مدفوع و کنترل حداقل زمان توقف مواد در سیستم روده‌ای-معده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۸- گزارش‌هایی مبنی بر جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی در داخل و خارج از بدن توسط کتیرا، به چاپ رسیده است.

۹- استفاده دیگر آن در محصولات چسب دندان به علت خاصیت چسبندگی آن می‌باشد.

۱۰- تاکنون گزارشی از عوارض جانبی کتیرا به چاپ نرسیده است.

۱۱- هرچه کتیرا شفاف و بی‌رنگ‌تر باشد، کیفیت بهتر و قیمتی گران‌تر دارد.

۱۲- از انواع مختلف کتیرا که در اشکال و رنگ‌های مختلف وجود دارد، نوع ورقه‌ای بی‌رنگ یا سفید بهترین، مرغوب‌ترین و گران‌ترین نوع کتیراست.

۱۳- با توجه به اینکه ژل تهیه شده از کتیرا و آب ممکن است پس از مدتی خراب شود، بهتر است اولا آن را دور از گرما نگه داشت ثانیا تازه تهیه کرد.

۱۴- بعضی افراد محلول حاصل از کتیرا و آب (امولسیون به دست آمده) را برای حالت دادن به موها و تقویت آن به کار می‌برند. اثر تقویت‌کنندگی موها توسط کتیرا از نظر علمی به اثبات نرسیده است ولی حالت‌دهنده خوبی است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif