این سوال‌ها را قبل از ازدواج بپرسید

سلامانه - مرضیه نوروزی:  لازم است قبل از ازدواج، مطمئن شوید که شریک زندگی‌تان را درست انتخاب کرده‌اید و شک و تردیدهایتان را درباره او کاملا برطرف کنید...

هنگامی که یک یا هر دو همسر، معتقد باشند طلاق روش مناسبی برای پایان ارتباط است، به پشتوانه این تفکر اشتباه، هنگام رودررویی با مشکلات و شدت گرفتن آن، اولین راه‌حلی که به ذهنشان خطور می‌کند، جداشدن از یکدیگر است درحالی که چنین تفکری به مرور زمان باعث کمرنگ‌تر شدن روابط صمیمانه بین آنها خواهد شد. پس برای اینکه ازدواجی موفق داشته باشید، سعی کنید این سوال‌ها را قبل از ازدواج از خودتان بپرسید:

● آیا رابطه محترمانه‌ای بین شما برقرار است؟

دانستن پاسخ این پرسش برای شروع زندگی مشترک بسیار مهم است و باید قبل از ازدواج، این سوال را از خودتان بپرسید، واقعا چه چیزی باعث شکل‌گیری یک ازدواج موفق و پایدار می‌شود؟ به گفته دکتر استندهل، استاد دانشگاه براندیس، وفاداری و صداقت بین زن و مرد و داشتن حقوق برابر می‌تواند پایه‌های یک زندگی را از همان ابتدا مستحکم‌تر کند. گفتن الفاظ نامناسب به یکدیگر، باعث رنجش خاطر می‌شود و رنجش نیز به مرور زمان می‌تواند به ایجاد خشم بینجامد. وقتی مخزن عشق خالی شد، زوج دیگر هیچ احساس مهر و محبتی به یکدیگر نخواهد داشت بلکه در زندگی مشترک فقط پوچی و درد را تجربه می‌کنند. در این شرایط، دو راه‌حل به نظر می‌رسد؛ ترک کردن طرف مقایل یا ماندن در کنار او، اما راه‏‌حل سومی هم وجود دارد؛ اینکه یاد بگیرید چگونه به یکدیگر و اعتقاد و نظرهای هم احترام بگذارید. پس لازم است قبل از شروع زندگی مشترک، از دانستن این مساله مطمئن شوید.

● درباره پول به توافق رسیده‌اید؟

بله، موضوع اصلی پول است. عشق نمی‌تواند به‌تنهایی رابطه شما را زنده نگه دارد. جدی‌گرفتن مسایل مادی بسیار مهم است زیرا پول یکی از علل اصلی فروپاشی ازدواج‌هاست. به گفته شرلی، روان‌پزشک و درمانگر خانواده در مریلند، پول نمادی از قدرت در ارتباط است. معمولا بیشتر دعوا‌ها و بگومگوهای مکرر بین زوج‌ها به خاطر پول، نداشتن کنترل امور مالی و پس‌انداز و خریدهای افراطی و بدون برنامه‌ریزی رخ می‌دهد. بیشتر مشاجرات به این علت است که یک طرف خود را «پس‌انداز کننده» و همسرش را «خرج کننده» می‌داند. لازم است قبل از ازدواج مطمئن شوید فرد موردعلاقه‌تان توانایی مدیریت زندگی زناشویی و مسوولیت‌پذیری دارد. بهتر است از همان ابتدا درباره مدیریت مالی و توانایی‌های یکدیگر در خرج و پس‌اندازکردن به توافق برسید.

● آیا زمان کافی صرف شناخت یکدیگر کرده‌اید؟

هرگز براساس یک شناخت کوتاه‌مدت و احساس عشق گذرا، تعهد مادام‌العمر به زندگی شکل نمی‌گیرد و حتی زوج‌هایی که مطمئن هستند عاشق هم شده‌اند، نباید عجولانه تصمیم به ازدواج بگیرند. برای ازدواج، شناخت بیشتری از یکدیگر و خصوصیات هم نیاز است و حداقل ۶ ماه برای شناخت بیشتر با یکدیگر در تعامل و ارتباط باشید.

● چه کسی کارهای روزمره خانه را اداره خواهد کرد؟

اگر زن علاوه بر مسوولیت‌های خانه، شاغل هم باشد به سرعت ممکن است به دلیل مشغله کاری بعد از گذشت مدت زمانی دچار زودرنجی یا افسردگی شود. بسیاری از مشاوران معتقدند باید زن و مرد فهرستی از تمام کارهای خانه را تهیه کنند و سپس هرکدام، عادلانه انجام بخشی از کارهای خانه را به عهده بگیرند. فراموش نکنید صبور بودن، درک و سازگاری مهم‌ترین نکته‌هایی هستند که هر دوی شما باید به آن توجه کنید.

● چگونه تعهدمان به ازدواج مستحکم شود؟

دکتر کالوانز و دکتر استون سمیرنگ، روان‌شناسانی که درباره چگونگی سازگاری زوج‌ها مطالعاتی انجام داده‌اند، معتقدند باید به توجه و دلسردی ناگهانی به همسر (دمدمی‌مزاج بودن) به‌عنوان یک زنگ خطر توجه کرد. نداشتن ثبات شخصیت، یکی از عواملی است که می‌تواند در فروپاشی زندگی نقش داشته باشد.

● آیا همسر‌تان از نظر عاطفی به ثبات احساس و بلوغ رسیده است؟

بهتر است قبل از تصمیم به ازدواج و شروع زندگی مشترک، زمانی که با فرد مورد علاقه‌تان بیرون می‌روید، کمی واقع‌بینانه‌تر و به دور از احساس علاقه و دوست داشتن، به رفتارهای او از نظر ثبات اخلاقی و بلوغ رفتاری توجه و آنها را ارزیابی کنید. از طرز صحبت کردن گرفته تا نوع برخورد در شرایط متفاوت. معمولا افرادی که از نظر شخصیتی به بلوغ کامل نرسیده‌اند یا اعتمادبه‌نفس پایینی دارند بیشتر در معرض مصرف الکل و استعمال موادمخدر هستند. نتایج یک بررسی روی ۲۰ هزار زوج مطلقه، نشان می‌دهد ۴۴ درصد طلاق‌ها به دلیل سوءمصرف الکل و مواد مخدر است.

مرضیه نوروزی - منبع: waysinlife

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif