ارائه روش جدید سنتز یک ترکیب شیمیایی موثر در تولید دارو

ارائه روش جدید سنتز یک ترکیب شیمیایی موثر در تولید دارو

یک شیمی‌دان ایرانی توانسته است روش جدیدی برای سنتز یک ترکیب شیمیایی ارائه کند که کاربرد زیادی در توسعه داروهای جدید دارد.

 

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علی رمضانی – عضو هیات علمی دانشگاه زنجان – که نتایج تحقیقات هفت ساله خود را در این زمینه در 50 مقاله علمی در مجلات معتبر به چاپ رسانده است، توانسته رتبه سوم پژوهش‌های بنیادی جشنواره بین‌المللی خوارزمی را به پاس تلاش برای گسترش مرزهای دانش به خود اختصاص دهد.

 

او در گفت‌وگوی خود با ایسنا درباره ترکیب شیمیایی که روش سنتز جدید برای آن ارائه کرده است، توضیح داد: «1، 3، 4 اکسادیازول» یک ترکیب ناجور حلقه حاوی یک اتم اکسیژن و دو اتم نیتروژن در یک حلقه پنج عضوی است که در میان ترکیبات ناجور حلقه یک جزو اصلی برای توسعه داروهای جدید به شمار می‌آید.

کاربردهای ترکیب شیمیایی

 

به گفته رمضانی ترکیبات حاوی هسته‌های «1، 3، 4 اکسادیازول» دارای فعالیتهای بیولوژیکی وسیعی هستند و خواص ضد باکتری، ضد قارچ، ضد التهاب، ضد ویروس، ضد فشارخون، ضد تشنج و ضد دیابت دارند.

 

وی ادامه داد: این مواد همچنین می‌توانند در زمینه مواد دارویی یک جانشین خوب برای کربوکسیلیک اسیدها، استرها و کربوکسامیدها باشند.

 

این پژوهشگر با اشاره به اینکه سنتز مشتقات اکسادیازول و تحقیق درباره خواص شیمیایی و رفتار بیولوژیکی آنها در دو دهه گذشته شتاب زیادی گرفته است، خاطرنشان کرد: توانایی این ترکیبات ناجور حلقه برای انجام واکنش‌های شیمیایی مختلف، آنها را برای طراحی‌های مولکولی حائز اهمیت کرده است و این به دلیل ساختار منحصر به فرد آنها در داشتن پتانسیل بیولوژیکی بالاست.

 

روش خاص سنتز این ترکیب شیمیایی

 

رمضانی که برای سنتز «1، 3، 4 اکسادیازول» از N- ایزوسیان ایمینوتری فنیل فسفران (ph3PNNC) از طریق واکنش چند جزئی کمک گرفته است، اظهار کرد: روش سنتز ارائه شده یک روش ساده و تک ظرفی است و شیمی جذابی دارد؛ در عین حال می‌تواند به تهیه طیف وسیعی از ترکیبات اکسادیازول منجر شود.

 

به گفته این شیمی‌دان روش های پیشین سنتز این ترکیبات ناجور حلقه بسیار دشوار بودند و هزینه تمام شده‌ی بالایی داشتند.

 

آغاز پژوهش بر روی خواص ضد سرطانی مشتقات سنتز شده

 

این طرح یک پژوهش بنیادی بوده است اما دکتر رمضانی به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه زنجان بر روی کاربردهای خواص بیولوژیکی و بیوشیمیایی آن نیز کار می‌کند.

 

او هم اکنون طرح پژوهشی دیگری را با همکاری دانشکده داروسازی دانشگاه تهران برای بررسی خواص ضد سرطانی این ترکیبات آ‌غاز کرده است.

شنبه  17/01/92   11:43

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.