فیبر و ویتامین C لیموترش چه تاثیری بر دیابت می‌گذارند؟

سلامانه: تحقیقات ثابت کرده‌اند فیبر موجود در موادغذایی مختلف قندخون را کاهش می‌دهد. در این بین فیبر محلول نیز مستثنا نیست و نه تنها قندخون بلکه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را نیز با کنترل وزن، کنترل کلسترول و فشار خون، پایین می‌آورد.
به گزارش سرویس ترجمه سلامانه به نقل از healthline، شواهد نشان می‌دهد که ویتامین C ممکن است تأثیر مثبتی بر دیابت داشته باشد. در سال 2007 نتایج یک مطالعه نشان داد مصرف هزار میلی‌گرم ویتامین C به مدت شش هفته با کاهش قند خون و چربی خون می‌تواند به کاهش خطر عوارض دیابت نوع 2 کمک کند.
نتایج یک مطالعه دیگر در سال 2014 نشان داد که نیاز به مکمل ویتامین C در مبتلایان به دیابت بیشتر است. از سوی دیگر، یک منبع معتبر در سال 2016 اظهار داشت که وجود ویتامین C در رژیم غذایی می‌تواند نقش مهمی در بهبود دیابت نوع 2 داشته باشد.
ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی است که از آسیب رساندن رادیکال‌های آزاد به بدن می‌کاهد. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت از کمبود ویتامین C رنج می‌برند. از آنجایی که ویتامین C به تولید کلاژن کمک می‌کند، سلامت عروق تحت تاثیر این ویتامین قرار می‌گیرد.
در نتیجه در افراد دیابتی مصرف مکمل‌های این ویتامین از سکته‌های قلبی نیز پیشگیری می‌کند. بعضی مطالعات ثابت کرده‌اند، آسکوربیک اسید یا همان ویتامین c قندخون ناشتا، تری گلیسیرید و التهاب را کاهش می‌دهد و حتی ممکن است در بیمارانی که دچار مقاومت انسولینی هستند نیز مکمل یاری ویتامین مورد نظر ما یاری رسان باشد.

یک لیمو خام بدون پوست حاوی: 
29 کالری
9 گرم کربوهیدرات
2.8 گرم فیبر  
0.3 گرم چربی
1.1 گرم پروتئین است. 

نکته: لیمو با داشتن مقادیر زیادی ویتامین C و فیبر محلول می‌تواند جایگاه خاصی در رژیم غذایی شما داشته باشند، چه دیابت داشته باشید و چه نداشته باشید. 
اگر هم مبتلا به دیابت هستید و قصد افزایش مصرف لیمو را دارید، با پزشک یا متخصص رژیم غذایی خود صحبت کنید تا مطمئن شوید این تصمیم برای شرایط فعلی شما مناسب است.

هشدار 
اگرچه لیمو از مزایای سلامتی زیادی برخوردار است اما مواردی را هم باید در نظر داشته باشید:
مقدار مصرف لیمو و مکمل ویتامین C را با کمک مشاور تغذیه خود مشخص کنید.

 

  • مصرف زیاد لیمو سوزش معده ایجاد می‌کند.
  • آب لیمو اسیدی است و می‌تواند باعث حساسیت بیش از حد دندان‌ها شود و مینای دندان را از بین ببرد.  
  • لیمو یک ادرارآور طبیعی است.
  • مقدار زیاد لیمو ممکن است شما را به سنگ‌های اگزالاتی کلیوی دچار کند،  پس تعادل را رعایت کنید.

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif