دکتر نغمه فاطمی، متخصص بیماری های داخلی در گفتگو با سلامانه:

ریفلاکس درمان خودسرانه ندارد

سلامانه : یک متخصص بیماری های داخلی با بیان این که کاهش وزن مهمترین توصیه به بیماران مبتلا به ریفلاکس مری است، می گوید: درمان های دارویی ریفلاکس نیز شامل داروهای مهار کننده ترشح اسید هستند. روش دیگر درمان شامل جراحی ضد ریفلاکس است که با توجه به شرایط بیمار ممکن است انتخاب شود.


دکتر نغمه فاطمی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه تصریح می‌کند: یک علت دیگر ریفلاکس به صورت کارکردی است. یعنی در 25 درصد مردم این علائم به صورت احساس پری بعد از غذا، سیری زودرس و یا سوزش سر دل حداقل شش بار در سال اتفاق می افتد بدون این که هیچ علت عضوی داشته باشد. 


وی معتقد است: اغلب این بیماران سیر خوش خیم ریفلاکس را تجربه می کنند. از دیگر احساس سوزش سر دل، زخم است. این زخم به دنبال ریفلاکس ندرتا رخ می دهد ولی زخم های معده شایع بوده و به دنبال عفونت با میکروب هلیکوباکتر پیلوری یا مصرف یک سری از داروها مثل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می تواند ایجاد شود. 


این متخصص بیماری های داخلی با اشاره به این که بدخیمی علت کمتر از دو درصد موارد ناراحتی سر دل است و عمدتا در مری بیماران سابقه مصرف دخانیات و یا اتانول گزارش می شود، می گوید: ممکن است در ریفلاکس معده به مری نیز نوعی از سرطان گزارش شود. سرطان به دنبال زخم  پپتیک در معده و دوازدهه به وجود می آید. سایر عللی که ممکن است باعث سوزش معده و یا ناراحتی سر دل شوند شامل دردهای صفراوی، کمبود لاکتاز، بیماری های پانکراس، سرطان کبد، بیماری سلیاک، بیماری های قلبی، کشش دیواری شکم و حتی سل است. 


دکتر فاطمی خاطرنشان می کند: در نهایت با نظر پزشک و آزمایش های مختلف تشخیص میسر می شود. توصیه می کنیم در صورت بروز درد همراه علائم مثل تهوع، استفراغ، درد مداومی که به صورت دوره ای تشدید می شود و یا کاهش وزن و وجود بیماری های زمینه ای مثل دیابت، فشار خون و یا بیماری های قلبی به پزشک مراجعه و از درمان های خودسرانه خودداری شود. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.