دکتر مهران بابایی، فوق تخصص گوارش و کبد در گفتگو با سلامانه:

علائم سوء هاضمه را به سنگ کیسه صفرا ربط ندهیم

علائم سوء هاضمه را به سنگ کیسه صفرا ربط ندهیم

سلامانه :به عقیده یک فوق تخصص گوارش سنگ های پیدمانی یا رنگی کیسه صفرا از بیلی روبین و کلسیم تشکیل شده اند. این سنگ ها بیشتر در آسیایی ها تشکیل می شود و یا در کسانی که بیماری های خونی دارند که در نتیجه این بیماری ها گلبوهای قرمز شکسته می شود. 

دکتر مهران بابایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه تصریح می‌کند: در مبتلایان به بیماری های کبدی مادرزادی نیز احتمال تشکیل سنگ های رنگی زیاد است. در کسانی که به علت مصرف الکل دچار نارسایی کبد شوند نیز این بیماری بیشتر دیده می شود. وقتی مجرای صفراوی دچار عفونت می شود، احتمال تشکیل سنگ های پیدمانی را بالا می برد. 


وی می‌افزاید: سنگ های رنگی حدود 20 درصد از سنگ های کیسه صفرا را تشکیل می دهد. مساله مهم دیگر در مورد این سنگ ها علائم آنهاست. در افراد مبتلا شاید بتوان گفت مهمترین نشانه، بی علامت بودن است. به طوری که در 95 درصد مبتلایان علامتی ایجاد نمی شود. اما اگر همین سنگ علامت دار باشد، درد مهمترین نشانه است. به طوری که در قسمت بالا و راست شکم این درد احساس می شود و به کتف و شانه انتشار پیدا می کند.

 
به گفته دکتر بابایی این درد 30 دقیقه تا 5 ساعت طول می کشد و خود به خود فروکش می کند. با علامت های دیگری مثل تهوع و استفراغ نیز می تواند همراه باشد.


وی می گوید: نکته مهم دیگر در بحث علائم این است که شخص می گوید ورم شکم و نفخ دارد و آروغ می زند. این علائم را نمی توان به سنگ کیسه صفرا ربط داد. یکی از مواردی که با علائم سنگ کیسه صفرا اشتباه گرفته می شود، علائم سوء هاضمه است. توصیه اکید می شود که افراد به خاطر این علائم اقدام به برداشتن کیسه صفرا نکنند. 


این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به این که سنگ ها ممکن است باعث ورم کیسه صفرا شوند یا ممکن است از مجرای مشترک صفراوی رد شده و ورم لوزالمعده را ایجاد کنند، خاطرنشان می کند: در این حالت بهتر است کیسه صفرا خارج شود. کسانی که همزمان سنگ و کولیت دارند نیز باید اقدام به جراحی کنند. 


وی اذعان می کند: اندازه سنگ هم مهم است و اگر بالای سه سانت باشد، احتمال سرطان کیسه صفرا را ممکن است افزایش دهد. البته این احتمال بسیار کم است.


به گفته دکتر بابایی تشخیص این که کسی دچار سنگ است، با روش های پاراکلینیک امکان دارد. سنگ های بالای دو میلی متر را نیز سونوگرافی می تواند تشخیص دهد. سی تی اسکن نیز در این موارد می تواند کمک کننده باشد.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.