تاثیر مخرب دود کردن ماری جوآنا بر مغز جنین

سلامانه :نتیجه مطالعه بر روی بافت های مغز موش و انسان نشان داد، دود کردن ماری جوآنا در طول دوران بارداری می تواند در رشد سلول های مغز نوزاد تداخل ایجاد کند. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، محققان پس از بررسی تاثیر ماری جوانا بر بافت مغز موش و جنین انسان دریافتند، ماده فعال درون ماری جوانا ( THC )، در تشکیل و رشد ارتباط بین سلول های عصبی قشر مغز که وظیفه تفکر و تشکیل خاطره را بر عهده دارند اخلال ایجاد می کند. 


دکتر تیبور هارکانی، عصب شناس موسسه کارولینسکای سوئد و استاد مدرسه پزشکی دانشگاه وین اتریش گفت:" مادران در طول دوران بارداری باید از دود کردن ماری جوآنا اجتناب کنند. "


او افزود:" تاثیر قرار گرفتن جنین در معرض دود ماری جوآنا می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد و سبب بروز بیماری های عصبی روانی شود. "


نتیجه مطالعات پیشین نشان داده بود، قرار گرفتن مادران باردار در معرض دود ماری جوانا خطر ابتلا کودک به اختلالات شناختی و روانی را افزایش می دهد. 
دکتر هارکانی گفت:" هنوز چگونگی تاثیر ماری جوآنا بر سلول های مغز مشخص نیست، اما به نظر می رسد، ماده ( تتراهیدروکانابینول ) موجود در این ماده مخدر اثر مخربی بر سطح مولکولی مغز جنین می گذارد. "


پژوهشگران تاثیر ماری جوانا را از سه طریق آزمایش کردند:


1- سلول های مغز موش را در محلول حاوی تتراهیدروکانابینول کشت دادند.
2- به موش باردار تتراهیدروکانابینول تزریق کردند. 
3- مغز جنین انسان که به علت دود کردن ماری جوآنا توسط مادر سقط شده بود را بررسی کردند. 


متخصصان دریافتند، در مغز موش ها و جنین انسانی که در معرض تتراهیدروکانابینول قرار گرفته بودند، میزان پروتئین خاصی به نام گانگلیون 10 (SCG10) که در دهانه رحم قرار دارد و نقش اساسی در تشکیل و ارتباط بین سلول های عصبی مغز ایفا می کند به شدت اندک است.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.