چه زمانی برای «حجامت» مناسب‌تر است؟

سلامانه:  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر ضرورت مشورت با پزشک معالج پیش از 

 

به گزارش سلامانه محمد خدادوست در گفت‌وگو با میزان در پاسخ به سوالی درباره انتشار اخباری درباره مبنی توصیه‌ همه افراد برای انجام حجامت در ماه حزیران پرداخت و گفت: انجام حجامت در افراد مختلف نیازمند ویژگی‌هایی است که پزشکان برای هر فردی این مساله را توصیه نمی‌کنند از جمله این توصیه‌ها این است که در شرایط آب و هوایی خیلی گرم یا خیلی سرد اصلا حجامت خوب نیست.

وی ادامه داد: به طور کلی برای انجام حجامت در افرادی که شرایط لازم را با تشخیص پزشک داشته باشند، آن هم در اوایل فصل بهار و پس از نیمه ماه قمری می‌تواند مناسب باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تصریح کرد: در نتیجه اعلام زمان خاصی برای حجامت و توصیه همه افراد برای آنجام آن اصلا درست نیست و هیچ مستندات علمی در این زمینه وجود ندارد که حجامت کردن برای همه افراد در یک روز یا هفته خاص مناسب باشد.

وی ادامه داد: در کنار حجامت برخی به انجام فصد توصیه می‌کنند که آن هم باید با دستور پزشک و در نظر گرفتن شرایط بدنی هر فرد انجام شود.

 

دادوست خاطرنشان کرد: ممکن است برای یک نفر حجامت خوب باشد، برای یکی فصد و برای فرد دیگری هیچ کدام از این موارد مفید نباشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: حجامت یا فصد از جمله روش‌های درمانی است که در هر فرد خاص متفاوت است و حتما باید با تشخیص پزشک انجام شود.

وی ادامه داد: علاوه بر اینکه اگر فردی همه شرایط را تحت نظر پزشک دارا باشد، باید به ویژگی‌های فصلی، زمانی و شرایط آب و هوایی هم در این زمینه توجه کرد و همه این موارد دستورالعمل‌های خاصی را دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان تاکید کرد: نمی‌توان یک روز یا یک زمان خاص را برای انجام حجامت یا فصد به همه افراد توصیه کرد و قبل از انجام این کار حتما باید با پزشک معالج مشورت صورت بگیرد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif