کاهش قابل توجه سیگاری‌ها در برزیل

سلامانه :تعداد مصرف‌کنندگان دخانیات در برزیل طی 2 دهه تقریبا نصف شده که دلیل آن  قوانین  وسیع ضد تنباکو  است که در این کشور آمریکای جنوبی تصویب شده است. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، طبق اطلاعات موسسه آمار و جغرافی برزیل(IBGE)  در 1989 میلادی حدود 32 درصد مردم این کشور که 15 سال و بیشتر سن داشتند،  سیگار مصرف می کردند. این آمار در 2008 میلادی به 17.2 درصد کاهش یافت. 


به گفته فیلیپ مندز  که با  کمیته ملی برزیل در زمینه اجرای چارچوب  سازمان بهداشت جهانی (WHO)  در خصوص کنترل تنباکو (CONICQ) همکاری می کند، برزیل یکی از پیشگامان تصویب قانون ضد سیگار کشیدن است.


این کشور که قوانین ضد مصرف تنباکو را قبل از کنفوانسیون سازمان جهانی بهداشت ( در سال 2003) اجرا کرد، سبب شد که پیش نویس سند سازمان جهانی بهداشت درباره مجموعه اقداماتی برای کنترل مصرف تنباکو در کشورها فراهم شود. در این مجموعه اقدامات از سیگار کشیدن جوانان در درجه اول جلوگیری می شد.


در سال 1996 برزیل درباره سیگار و تبلیغات سیگار در رادیو و تلویزیون قوانینی تصویب کرد که از میزان قرارگرفتن کودکان و نوجوانان در معرض این تبلیغات می کاست. 


تهیه کنندگان نیز مجبور بودند هشدارهای سلامت وزارت بهداشت کشور را در پایان هر تبلیغ به نمایش بگذارند. 


در سال 2000، تبلیغات محصولات تنباکویی خارج از رسانه ها ممنوع شد و در 2001 شرکتهای این صنعت باید هشدار وزارت بهداشت درباره سیگارکشیدن را پشت بسته های سیگار  چاپ می کردند.


هدف این پیام 2 موضوع بود: اطلاع‌رسانی درباره خطرات سیگار کشیدن به جوانان و کاهش میزان مصرف کنندگان. 


در سال 2011 از قوانین جدیدی پرده برداشته شد که بر مبنای آن سیگار کشیدن در تمام اماکن عمومی  بسته  ممنوع شد ( مانند فروشگاه، رستوران، بیمارستان، مدارس و ساختمانهای تجاری). 


برزیل 25 میلیون مصرف کننده سیگار دارد و 21 میلیارد ریل (8.75 میلیارد دلار) در سال برای درمان بیماری های مرتبط با توتون و تنباکو و حقوق مستمری به بازماندگان  افراد فوت شده سیگاری می پردازد.  


این هزینه با افزایش مالیات بر محصولات تنباکویی برابر است و این امر به کاهش سیگار کشیدن منجر شد.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.