علل آلودگی هوای خانه شما

علل آلودگی هوای خانه شما

سلامانه : همانقدر که آلودگی هوای بیرون از خانه آزار دهنده است، آلودگی هوای داخل خانه نیز آزاردهنده و بلکه آزاردهنده تر است.

 

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، می‌توانید در ادامه با چند منشاؤ آلودگی هوای خانه آشنا شوید.

 

گهواره
چوب‌های صنعتی و فوم‌هایی که در ساخت گهواره و تشک‌ آن به کار می‌روند به مرور زمان مواد شیمیایی سمی منتشر می کنند. از آنجایی که نوزادان تا 70 درصد و کودکان تا 50 درصد از وقت خود را در گهواره سپری می‌کنند، بهتر است در انتخاب این وسایل دقت کنید.


رنگ دیوارها
بسیاری از رنگ‌هایی که در اتاق‌ها استفاده می‌شوند، حاوی مواد سمی هستند. تحقیقات نشان می‌دهد بعضی از انواع رنگ‌ها می‌توانند تا ماه‌ها و حتی سال‌ها مواد شیمیایی سمی متصاعد کنند. برای رنگ کردن اتاق کودکان از رنگ های عاری از ترکیبات شیمیایی غیر فرار استفاده کنید. 


کفپوش‌ها
کفپوش‌های چوبی، سرامیکی و سنگی گاز سمی متساعد می کنند و فضای خانه را آلوده می کنند.   


خشک کردن لباس در خانه
بسیاری از خانم‌های خانه ‌دار لباس‌ها را  در داخل خانه روی چوب‌ رختی یا شوفاژ خشک می‌کنند، اما رطوبت ناشی از این لباس‌ها احتمال رشد کپک و کنه را افزایش می‌دهد. اگر هنگام شست‌ و شوی لباس‌ها از نرم‌ کننده استفاده شده باشد، خطر ابتلا به سرطان بر اثر منتشر شدن مواد شیمیایی به شدت افزایش می یابد.  


شوینده‌ها
شوینده های خانگی حاوی صدها ماده شیمیایی هستند. رایحه لیمو یا دیگر میوه‌ها که از این ترکیبات متصاعد می‌شوند در حقیقت نشان دهنده وجود همین ترکیبات شیمیایی است. سعی کنید از محصولات فاقد رایحه استفاده کنید. هیچگاه چند ماده شیمیایی را در آب داغ ترکیب نكنید. در حال کار با مواد شیمیایی، پنجره‌ها را باز کنید و در دستشویی یا آشپزخانه را نبندید. 


تلویزیون
کامپیوترها، تلویزیون‌ها و دستگاه‌های صوتی و تصویری گرمای زیادی تولید می‌کنند. این گرما می‌تواند باعث آزاد شدن ترکیبات شیمیایی پلاستیک ها و مدارهای الکترونیکی این وسایل شود. 


دود کردن سیگار 
دود کردن سیگار در داخل خانه یا وسایل نقلیه، سه هزار و 600 ماده سمی و سرطان‌زا وارد هوا می‌کند. این ذرات به لباس ها می‌چسبند و وارد خانه شده و فضای را آلوده می کنند. محققان معتقدند ترکیبات سمی دود سیگار، سلول‌های تولید کننده اسپرم را ناوبد کرده و سبب بروز آسیب‌های ژنتیکی می شوند.  
خوشبو کننده‌ها
برای خوشبو کردن محیط دستشویی و حمام به هیچ عنوان از خوشبو کننده‌های شیمیایی استفاده نکنید. به جای آن 2 لیمو را برش داده و برای مدت 30 دقیقه در 2 فنجان آب با حرارت بسیار ملایم بجوشانید. اضافه کردن اسطوخودوس و نعناع هم می‌تواند به بهتر شدن اثر ترکیب کمک کند.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.