خورشیدگرفتگی دوآتشه/ در خانه بمانید

سلامانه: به همزمانی این سه پدیده نجومی و آب‌وهوایی توجه کنید:
۱. فردا یکم‌ تیر ۱۳۹۹، روز انقلاب تابستانی در نیمکره شمالی است. 
۲. فردا یکی از گرمترین روزهای تابستان در نوار شرقی و نواحی مرکزی ایران خواهد بود و در مشهد دما با حدود ۷ درجه افزایش، به ۴۳ درجه می‌رسد. 
۳. سرانجام اینکه فردا در ساعات منتهی به ظهر، خورشیدگرفتگی روی خواهد داد که گستره گرفتگی آن در مشهد به بیش از ۵۷ درصد و در مناطق جنوب شرقی کشور تا ۹۷ درصد می‌رسد. 

دکتر مجید انوشیروانی، دکترای تخصصی طب ایرانی

نوسان پرتوهای یونیزان و تغییرات تابش‌های الکترومغناطیسی خورشید در پی کسوف، و ناهنجاری دمایی ناگهانی در روز نخست تیرماه همراه با ویژگی‌های انقلاب تابستانی، هریک می‌توانند اثراتی بر بدن و ذهن ایجاد کنند که برآیند آنها ممکن است موجب اختلالاتی با الگوی آشوبناک در سامانه سیالات گوناگون بدن و آشفتگی در دستگاه‌های گردش خون، عصبی و درون‌ریز و ایمنی شود. 

اگر اثر باورهای فرهنگی درباره کسوف را نیز به اثرات نجومی و دمایی بیفزاییم درجه پیچیدگی اثرات این وقایع، دستکم برای برخی افراد بیشتر خواهد شد.  

 ✅ بنابه این ملاحظات، من بنا به رویکرد طبی و روان‌تنی به گروه‌های پرخطر در این شرایط (مبتلایان اختلالات خُلقی و اضطرابی، اختلالات خواب، اختلالات سیستم قلب و عروق، و اختلالات خودایمنی) توصیه می‌کنم تا حد امکان در خانه بمانند و از درگیری ذهنی‌عاطفی و پیگیری کارهای پرتنش پرهیز کنند.

 از امشب تا غروب فردا، مصرف همه تندی‌ها، شورمزه‌ها، شیرینی‌های زننده، قهوه و نسکافه، شکلات تلخ برای همه بویژه گروه‌های ذکرشده باید بسیار محدود شود.‌
✳️ برای محافظت در برابر تنش افزوده این سه پدیده همزمان، از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی مانند سیب، رب انار میخوش، زرشک، کاهو، خرفه، ریحان سبز، گشنیز، آلبالو، شربت تخم بالنگو و گلاب، شربت خاکشی و تخم خرفه بهره ببرید، و گلاب و خیار و لیمو و سیب ببویید.

✅ پوشیده نیست که آیین‌های مذهبی و معنوی در خورشیدگرفتگی، اثرات جسمی و روانی سودمندی برای باورمندان خواهد داشت.‌

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif