قربانیان ظلم و افراطی‌گری چاق می‌شوند!

سلامانه :یکی از مشکلات عمده ای که در جهان صنعتی و پرسرعت امروز دیده می شود چاقی است. تا کنون دلایل بسیاری برای این پدیده در حال گسترش مطرح شده است، اما به تازگی یک عامل جدید و بسیار حائز اهمیت به مجموعه عوامل افزایش میزان چاقی اضافه شده است؛ بر اساس تحقیقات اخیر مواجه افرادِ گروه های اقلیت با رفتارهای نژادپرستانه تأثیر به سزایی در افزایش چاقی میان آنها دارد.

به گزارش شفقنا از دیلی میل یافته های تحقیقی در مرکز اپیدمولوژی دانشگاه بوستون نشان داده است، زنان آفریقایی - آمریکایی که بیشتر با رفتارهای نژادپرستانه مواجه هستند بیشتر در معرض ابتلا به چاقی قرار دارند. بنا بر این تحقیق رابطه ای قوی و مثبت میان نژادپرستی و چاقی وجود دارد، بدین معنا که افزایش رفتارهای نژادپرستانه موجب افزایش چاقی در افراد می شود. یافته های این تحقیق بر اساس مطالعه که برای اولین در سال 1995 پیرامون وضعیت سلامت زنان سیاهپوست بر روی 59 هزار زن آفریقایی آمریکایی انجام شده به دست آمده است.

افزایش میزان چاقی در آمریکا همزمان شده است با افزایش میزان نژادپرستی در این کشور طی یک دهه گذشته، در میان اقلیت های ساکن در این کشور زنان سیاهپوست آفریقایی آمریکایی یکی از قربانیان اصلی نژادپرستی هستند، از طرف دیگر نیمی از این افراد جزء افراد چاق دسته بندی می شوند. زنانی که به دلیل چاقی خطر ابتلا به بیماری ها قلبی و عروقی، دیابت نوع 2 و مشکلات ارتوپدی آنها را تهدید می کند.

با این حال سؤال اصلی این است که نژاد پرستی چگونه منجر به افزایش چاقی می شود؟. بر اساس نتایج این تحقیق فشار عصبی مزمن نقش مهمی در ایجاد اختلال در شبکه های عصبی و غدد دارد(تعامل بین سیستم های عصبی و غدد درون ریز) چنین اتفاقی باعث تجمع چربی در نقاط مختلفی از بدن انسان و در نهایت چاقی می شود. از آنجا که تجربه های شخصی افراد از رفتارهای نژادپرستانه رابطه مستقیمی با سیستم عصبی آنها دارد، چاقی را می توان یکی از تبعات چنین رفتاری در جامعه دانست.

مطالعه سلامت زنان سیاهپوست از طریق پرسشنامه­ای که هر دوسال یک بار در اختیار مشارکت کنندگان تحقیق قرار می گرفت، اطلاعاتی را در مورد تجربه­های شخصی افراد از رفتارهای نژادپرستانه در جامعه، قد، وزن و دیگر عوامل مربوط با سبک زندگی جمع آوری کرده است. از مشارکت کنندگان  در این تحقیق خواسته شد تا یک بار در سال 1997 و بار دیگر در سال 2009 تعداد دفعات مواجهشان با رفتارهای نژادپرستانه را در طول یک روز  از قبیل عدم دریافت خدمات مناسب در رستوران ها، تهدید شدن در محل کار توسط همکاران یا در جامعه توسط سایر افراد و پلیس بیان کنند.

محققان در سال 2009 برای تحلیل داد ه­های به دست آمده گروه سنی زنان زیر 40 سال را انتخاب کردند؛ زیرا بیشتر مواقع افزایش وزن در سنین باروری اتفاق می افتد. آنها دریافتند زنانی که در سال­های 1997 و 2009 بیشترین میزان مواجه با نژاد پرستی را تجربه کرده بودند با یک احتمال 69 درصی نسبت به زنانی که کمتر چنین تجربه ای را داشته اند بیشتر در معرض چاقی قرار دارند.

به طور کلی یکی از دلایل شیوع چاقی در میان زنان سیاهپوست آفریقایی آمریکایی مواجه آنها با رفتارهای نژاد­پرستانه است. تغییر در برخی برنامه ­های کاری و اجتماعی در جوامع چند فرهنگی با اقوام و ملیت­های گوناگون یکی از راه­هایی است که می تواند باعث کاهش نژادپرستی و به دنبال آن کاهش میزان چاقی در چنین جوامعی بشود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.