آشنایی با قوانین ده گانه بیماری ام اس

آشنایی با قوانین ده گانه بیماری ام اس

سلامانه :ام‌ اس بیماری مرگباری نیست، اما در صورت کنترل نا مناسب و دیر هنگام بیمار را زمین کرده می کند. با مطالعه قوانین ده گانه این بیماری، اطلاعات تان درباره ام اس افزایش خواهد یافت. 


1- بدن علیه خودش
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، بیماری ام اس، بیماری است كه سیستم ایمنی بدن به اندام های مختلف حمله می کند. این بیماری مغز و دستگاه عصبی نخاع را درگیر می‌كند. تا این لحظه، درمان قطعی برای این بیماری كشف نشده و درمان‌های فعلی تنها جلوی پیشرفت بیماری را می‌‌گیرند.


2- زن‌ها بیشتر از مردها درگیر می‌شوند
بیماری ام اس در افراد مختلف نمایان می شود، اما در كل زنان دو و نیم برابر مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند. میانگین سن مبتلایان به این بیماری 20 تا 40 سال است. 


3- آسیب لایه میلین
آسیب دیدن بافت پوشاننده ترون‌های عصبی ( میلین ) علت بروز بیماری ام‌اس است. زمانی كه لایه محافظ آسیب می‌بیند، پالس‌های عصبی كند یا متوقف می شوند. در این بیماری التهاب آسیب رساننده به لایه میلین ممكن است در نخاع، مغز، عصب چشمی و... نمایان شود.


4- چرا بعضی‌ها ام‌اس می‌گیرند بعضی‌ها نه؟
هنوز دانشمندان نمی دانند چرا برخی به این بیماری مبتلا می شوند و بعضی نه. پر طرفدارترین تئوری این است كه یك عفونت ویروسی یا نقصی ژنتیك علت ابتلای گروهی از افراد به این بیماری است. 


5- مناطق سرد خطرناك‌تر است
فاكتورهای محیطی می‌توانند در ابتلای افراد به ام‌اس نقش داشته باشد. بعضی مطالعات نشان داده افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند بیشتر از ساکنان مناطق گرمسیر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. 


6- این بیماری طول عمر را كم نمی‌كند
ابتلا به بیماری ام‌ اس از عمر افراد نمی کاهد. البته مبتلایان به ام اس شبیه یکدیگر نیستند و شدت بیماری به شرایط مختلف بستگی دارد. برخی از مبتلایان به علت عوارض بیماری های دیگر جان می دهند. 


7- هر بیمار ممكن است علائم متفاوتی بروز دهد.
هر یک از مبتلایان با توجه به وخامت بیماری علایم و نشانه های مختلفی بروز می دهند. هر حمله بیماری چند روز تا چند ماه طول بکشد.  


8- عوامل خطر
دانشندان معتقدند حمام کردن با آب‌ داغ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اضطراب می تواند علایم و نشانه های بیماری ام اس را تشدید کند. 


9- همه بدن ممكن است درگیر شود
اصلی‌ترین علامت بیماری ام‌اس خستگی مزمن است. هر چه بیماری پیشرفت كند این حالت شدیدتر می‌شود. خستگی معمولا بعدازظهرها بیشتر از صبح‌هاست. در ضمن ممكن است تمام عضلات یا اندام های بدن به این بیماری مبتلا شوند. به عنوان مثال، فرد دچار ضعف، گز گز و خواب رفتن اندام‌ها می شود، شنوایی اش می شود و توانایی برقراری رابطه جنسی را از دست می دهد.


10- درمان قطعی وجود ندارد، اما...
هنوز هیچ درمان قطعی‌ای برای این بیماری پیدا نشده است اما در زمینه درمان بیماری گام‌های بزرگی برداشته شده است. در حال حاضر تشخیص زودهنگام و درمان صحیح نقش اساسی در توقف گسترش بیماری دارد. اگر بیماران تحت درمان قرار نگیرند، پس از 10 سال به فرم شدید بیماری دچار خواهند شد و یك‌ سوم آنها پس از 20 سال مجبورند روی ویلچر زندگی کنند. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.