کرونا و درمان اضطراب ناشی از آن

سلامانه: یادداشتی از دکتر پویان احمدی: بیش از سه ماه از شیوع کرونا می‌گذرد و در این دوران، مردم در بخش‌های مختلف  تحت تأثیر این ویروس مرموز و خطرناک قرار گرفته است.
به دلیل جان باختن تعداد زیادی از افراد و عوارض جسمانی این بیماری و وخیم شدن اوضاع اقتصادی و معیشتی سطح اضطراب و افسردگی اقشار مختلف مردم به میزان زیادی افزایش یافته است. آمارها و مطالعات داخل و خارج کشور نشان می‌دهد در سال جاری اختلالات روانی 2.5 تا 3 برابر افزایش پیدا کرده است. چون ویروس کرونا ماهیت ناشناخته و مبهمی دارد و هنوز درمان مشخصی ندارد این میزان اضطراب و استرس طبیعی است.
این ترس و اضطراب شامل اضطراب مرگ هم می‌شود. بیشتر افراد از ترس مرگ خود یا اطرافیانشان رنج می‌برند. این استرس‌ها به شدت روی کیفیت زندگی افراد تاثیر منفی گذاشته و آگاهی‌های غلط و اخبار ترسناک برخی رسانه‌ها به میزان این اضطراب دامن زده است.
آنچه درحال حاضر مهم و ضروری به نظر می‌رسد، شناسایی وضعیت سلامت روان در اقشار مختلف جامعه و تهیه پروتکل‌های درمانی و آموزش تکنیک‌های آرام‌سازی به افراد جامعه برای توانمندسازی و اقدامات روان شناختی در جهت مبارزه با بیماری کرونا است.

یکی از بهترین تکنیک‌ها برای کاهش اضطراب
یکی از بهترین و تاثیرگذارترین تکنیک‌ها برای کاهش اضطراب تقویت ارتباط افراد با خالق خود از طریق نماز، دعا و مراقبه است که باید از طریق مشاوران و روانشناسان برای آرام‌سازی و رهایی از استرس افراد تجویز شود.
همچنین تقویت جو عاطفی و حمایتی خانواده نیز می‌تواند بسیاری از اثرات و آسیب‌های روانی کرونا را کاهش دهد و به وسیله آموزش از طریق فضای مجازی، کارگاه‌های آنلاین و سمینارهای آموزشی می‌توان به این هدف مهم دست پیدا کرد.

درباره فرد مبتلا به کرونا ذکر این نکته لازم است که فرستادن فرد بیمار در قرنطینه لازم است اما فروبردن او در انزوا و بی‌محبتی به فرد بیمار یک اقدام خشونت‌آمیز است چرا که او خود هم درد و هم استرس مواجهه با مرگ را بیش از بقیه حس می‌کند بنابراین اگر چه ارتباط فیزیکی و حفظ شخص بیمار در منزل با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضروری است، اما بیش از هر زمان دیگر باید محبت و تقویت روحیه فرد را چه با تماس تلفنی و چه حتی وارد شدن در فضایی که او بتواند شما را ببیند به عنوان افراد خانواده دور یا نزدیک، در نظر داشته باشیم.

سایر بستگان باید خانواده فرد بیمار یا فرد متوفی را نیز درک کنند و برای خود و خانواده شخص متوفی روحیه بخشی و تنها نبودن را القا کنند اما حضور فیزیکی‌شان بیشتر در فضای باز و با رعایت فاصله فیزیکی باشد تا غم و اندوه دیگری را رقم‌ نزنند و از حضور در منزل شخص متوفی و با تراکم جمعیت زیاد خودداری کنند.
 

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif