4 دلیل محکم درباره تاثیر مراقبت از پوست بر سلامت روان

سلامانه: آنچه در حال حاضر در دوران فراگیری بیماری کووید-19 به آن نیاز دارید، یک برنامه مراقبت از پوست منظم است، به عبارت ساده‌تر دنبال کردن یک برنامه ساده مراقبتی و پایبندی به آن برای سلامت بزرگترین عضو بدن یعنی پوستتان برای سلامت روان شما نیز مفید خواهد بود.

به نقل از everydayhealth، یک پاک‌کننده روزانه، یک ماسک شب یا حتی کمی مرطوب‌کننده رنگی می‌تواند ظاهر پوست شما را حفظ کند و تاثیرات عمده‌ای روی سلامت روان شما داشته باشد.

دکتر ایروم الیاس، متخصص پوست از مرکز درماتولوژی مونتگومری در پنسیلوانیا، مراقبت از پوست را اولین قدم در روند مراقبت از خود می‌داند. توجه او به پوست به‌عنوان یک متخصص، طبیعی است اما دلیل خوبی برای مراقبت از این عضو بدن وجود دارد. زمانی که پوست خوب به نظر می‌رسد ما احساس بهتری نسبت به خود خواهیم داشت. 

در ادامه 4 دلیل محکم برای مراقبت از پوست ارائه شده است:

1. تاثیر عادات مراقبتی پوست در ثبات روزانه و سلامت روان

به اعتقاد مت تروب، روانپزشک و روان‌درمانگر پوست در کالیفرنیا، یکی از مسائلی که هم‌اکنون در حال تجربه آن هستیم دوران قرنطینه است. اتفاقی که موجب تغییر عادات روزانه ما از جمله عادات غذایی سالم، ورزش، مطالعه روزنامه و مراقبت از پوست شده است. این تغییرات برای سلامت جسم و روان ما بسیار مهم هستند. 

به گفته دکتر تروب، این عادات احساس خوبی به دنبال دارد و به‌عنوان یک نیروی آرامش‌بخش در زندگی‌ عمل می‌کنند و مانند لنگری، باعث ثبات در برنامه‌های شما می‌شوند، بنابراین با توجه به شرایط ویژه فعلی بر اثر شیوع بیماری کووید-19، حفظ برخی از امور روزمره در طول هفته بسیار مهم است.

بر اساس مطالعه‌ای که در ژوئن سال 2018 منتشر شد، محققان دریافتند افرادی که فعالیت روزمره کمتری دارند، بیشتر از سایرین در معرض اختلالات افسردگی و دوقطبی، مشکلات خلقی، تنهایی و احساس خوشبختی کمتر قرار دارند.

2. توقف نگرانی و اضطراب با تمرکز بر انجام یک کار خوب برای خودتان 

ممکن است در ساعات معینی از روز با افکار مزاحمی مواجه شوید که باعث آزارتان شوند، اما می‌توانید با خودمراقبتی این افکار منفی را از خود دور کنید. بیمارانی که اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کنند اغلب گزارش می‌دهند که مشکل‌شان 30 دقیقه تا یک ساعت قبل از خواب تشدید می‌شود. این دقیقا زمانی است که آنها بیکارتر هستند. 

 

وقتی شما مشغول انجام کاری مانند شستشو، تسکین و مرطوب کردن پوست خود هستید، روی کارهایی که انجام می‌دهید، متمرکز می‌شوید. کار روی یک پروژه جدید، پختن شام یا پیاده‌روی نیز از جمله فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند تاثیر مشابهی داشته باشد.

عمل مراقبت از پوست فرصتی برای آگاهی ذهن فراهم می‌کند. آگاهی ذهن زمانی اتفاق می‌افتد که شما احساساتی را درون خود و در لحظه حال تجربه می‌کنید بدون آنکه ذهنیتی درباره آن داشته باشید مثل حس آرام‌بخش آب گرم. طبق مطالعه‌ای که روی بیش از 1100 فرد بزرگسال بالغ در مارس 2019 انجام شد، این امر با توقف نگرانی و اضطراب، موجب کاهش افسردگی می‌شود. 

 

3. تقویت روحیه از طریق تخلیه انبوهی از مواد شیمیایی موجود در مغز با مراقبت منظم پوست

کاری را دنبال کنید که احساس خوبی در شما ایجاد کند و شامل محصولاتی باشد که استفاده از آن‌ها لذت‌بخش است، در این زمینه تاثیر ماساژ پوست را با استفاده از یک تمیزکننده صورت، اختصاص زمان بیشتر برای استعمال مرطوب‌کننده یا استفاده از ماسک دست کم نگیرید؛ حتی می‌توانید این مسئله را به یک عادت شبانه تبدیل کنید. 

دکتر جویس دیویس، متخصص پوست و مو در نیویورک به استفاده از ماسک به‌عنوان راهی برای درمان متمرکزتر پوست توصیه می‌کند. در حال حاضر با توجه به قرنطینه و عدم امکان مراجعه به متخصص، ماسک‌ها ایمن‌ترین راه برای حفاظت و شادابی پوست و داشتن ظاهری جوان به شمار می‌روند، چرا که خطر کمتری در پی دارند. 

تجربه درمان در منزل به مراتب آسایش بیشتری به همراه دارد که مستلزم یک برنامه‌ریزی منظم است. بر اساس اظهارات دکتر تروب پیش‌بینی رویدادهای مفرح، هورمون‌های ناقل احساس خوب را در مغز آزاد می‌کند. براساس مطالعه‌ای که در ژانویه سال 2018 در Frontiers in Psychology منتشر شد، انتظار برای وقایع مثبت، بخش خاصی از قشر مغز را که مربوط به احساس بهزیستی است فعال می‌کند، موضوعی بسیار ساده که تاثیرات زیادی دارد. یکی از دلایلی که باعث احساس آرامش هنگام استحمام می‌شود، همین است.

شما انتظار دارید با حمام کردن، احساس آرامش کنید و آب گرم به‌طور طبیعی باعث آرامش عضلات می‌شود. به گفته دکتر تروب، آرامش جسمی این پیام را به مغزتان ارسال می‌‌کند که زمان آن فرا رسیده است که خونسرد و آرام باشید و نسبت به استرس‌های ناشی از وقایع پیرامون‌تان واکنش کمتری نشان دهید. 

در همین رابطه دکتر دیویس پیشنهاد می‌کند در کنار استحمام به‌عنوان یک عمل خودمراقبتی که باعث بهبود سلامت پوستتان می‌شود، استفاده از جودوسر خیس خورده را نیز در برنامه خود بگنجانید. این ماده گیاهی تاثیر خوبی در درمان اگزما، پسوریازیس و به‌طور کلی خشکی پوست دارد. برای این منظور کافی است 10 دقیقه جو دوسر را در آب خیس کنید. 

4. دریافت یک پیام قوی از مغز با مراقبت از پوست به‌عنوان یک حرکت محبت‌آمیز

به گفته دکتر تروب در حال حاضر جهان مکانی استرس‌زاست؛ ممکن است تماشای تلویزیون تا اواخر شب وسوسه‌انگیز باشد و شما به دلیل خستگی زیاد بدون آنکه صورت خود را بشویید، به رختخواب بروید، این در حالی است که شما تنها با صرف 5 دقیقه زمان بیشتر و با یک روش ساده، روی مراقبت از خود تمرکز می‌کنید. درواقع شما با این کار این پیام را به مغز ارسال می‌کنید که «من ارزش آن را دارم» درست مثل زمانی که صبح‌ها برای آرایش صورت خود اختصاص می‌دهید تا ظاهر بهتری داشته باشید. 

راه‌های بسیاری برای خودمراقبتی وجود دارد؛ توصیه می‌شود روی فعالیت‌هایی که موجب ارتقا سلامت پوستتان می‌شود بیشتر تمرکز کنید و برای سلامت عاطفی و روانی خود هزینه کنید، به‌ویژه حالا که زندگی‌ها تحت تاثیر ویروس کووید-19 قرار دارد. مطالعات نشان می‌دهد که رابطه مستقیمی میان سلامت پوست و روان وجود دارد. سلامت پوست باعث افزایش اعتماد به نفس و همچنین کنترل و مدیریت اتفاقات روزمره می‌شود. 

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif