رییس سازمان غذا و دارو خبر داد: برخورد قاطع با اجاره داروخانه‌ها به شکل زنجیره‌ای

رییس سازمان غذا و دارو خبر داد: برخورد قاطع با اجاره داروخانه‌ها به شکل زنجیره‌ای

رییس سازمان غذا و دارو ضمن اعلام برخورد قاطع با اجاره داروخانه‌ها به شکل زنجیره‌ای، اظهار کرد: شبکه‌های زنجیره‌ای اجاره داروخانه‌ها مورد تایید نیست.

 

به گزارش خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر عباس حاجی آخوندی با بیان اینکه پروسه صدور مجوز به یک دارو فرآیندی سخت‌گیرانه است، گفت: تمام قوانینی که در این خصوص در کشور وجود دارد، مطابق با استانداردهای فارماکوپه دارویی دنیاست و بایستی به طور کامل رعایت شود. دارویی که برچسب وزارت بهداشت را ندارد، قاچاق محسوب می‌شود.

 

حاجی آخوندی که شب گذشته در یک برنامه زنده تلویزیونی حضور یافته بود، با بیان اینکه از نظر حجمی، 95 درصد داروهای مورد نیاز کشور را در داخل تولید می‌کنیم، گفت: اما سهم ریالی و ارزی تولید داخلی دارو طی دهه اخیر هیچ‌گاه بیشتر از 65 درصد نشده است.

 

رییس سازمان غذا و دارو افزود: این آمارها نشان‌دهنده آن است که صنعت داروسازی کشور یک صنعت ضعیف شده است و دارد آزار می‌بیند. باید برای اعتبار بخشیدن به صنعت دارویی‌مان از این وضعیت خارج شویم و سهم تولید داخل در صنعت دارو را از نظر ریالی به 80 درصد برسانیم.

 

حاجی آخوندی با بیان اینکه نظارت کمتری از نظر قیمت‌گذاری در خصوص داروهای خارجی وجود دارد، گفت: این امر نشان دهنده آن است که در خصوص این داروها آسان‌گیری شده است، زیرا وارد سییستم بیمه‌ای هم نمی‌شوند و دست شرکت‌ها برای قیمت‌گذاری دارو بازتر است.

 

وی ادامه داد: پنج درصد داروهای وارداتی ما 40-35 درصد ارزش ریالی بازار دارو را به خود اختصاص داده است. اگر معادله را به نفع داروهای تولید داخل برگردانیم، وضعیت بهبود می‌یابد و کیفیت دارو ارتقا پیدا می‌کند. بسته‌بندی، تبلیغات و مارکتینگ هم علاوه بر کیفیت بالای دارو، برای جذب مشتری لازم هستند.

 

 

حجم صادرات دارو، قابل توجه نیست

 

 

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه از این طریق می‌توان دارو را حتی به بازارهای خارجی هم صادر کرد، گفت: در حال حاضر حجم صادرات دارو، قابل توجه نیست.

 

حاجی آخوندی با اشاره به اینکه سلامت کار در داروخانه‌ها منجر به تامین حداقل‌های منافع مالی می‌شود، اظهار کرد: داروسازان را دعوت می‌کنیم این حداقل‌ها را رعایت کنند. صحیح است که با توجه به شرایط و مشکلات موجود، سلامت کار کردن با رنج همراه است، اما امسال فرانشیز یا حق فنی داروخانه‌ها را با وجود آنکه بحث‌هایی در خصوص حذف آن وجود داشت، به حدود 30 درصد افزایش دادیم.

 

معاون وزیر بهداشت افزود: سعی می‌کنیم گردش مالی داروخانه‌ها بهبود پیدا کند. حدود 10 هزار داروخانه در کشور داریم، اما شاید گردش مالی در داروخانه برای همه متخصصان داروسازی رضایت‌بخش نباشد.

 

 

برخورد قاطع با اجاره داروخانه‌ها به شکل زنجیره‌ای

 

 

حاجی‌آخوندی درباره منع قانونی فعالیت داروخانه‌های اجاره‌ای، اظهار کرد: اجاره داروخانه از نظر اینکه واگذاری پیمان مدیریت کنید یا اینکه داروخانه‌ای را تاسیس و به یک یا دو داروساز جوان واگذار کنید، همانند اجاره محل است و اگر تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی محل باشد مشکلی ندارد ولی افرادی هستند که داروخانه‌هایی را به صورت زنجیره‌ای، اجاره می‌کنند و سیستم‌های خاصی هستند که سلامت داروخانه‌ را مراعات نمی‌کنند که نوعی مافیاست. متاسفانه این افراد از راه‌های صحیحی سود کسب نمی‌کنند.

 

رییس سازمان غذا و دارو ضمن اعلام برخورد قاطع با اجاره داروخانه‌ها به شکل زنجیره‌ای، اظهار کرد: شبکه‌های زنجیره‌ای اجاره داروخانه‌ها مورد تایید نیست.

 

 

ناصر خسرو بخشی از شبکه توزیع غیرقانونی و قاچاق دارو است

 

 

وی درباره ساماندهی بازار ناصر خسرو نیز گفت: ناصر خسرو بخشی از شبکه توزیع غیرقانونی و قاچاق دارو است. البته قاچاق دارو و توزیع دارو در خارج از شبکه قانونی خاص کشور ما نیست. اما ما با توجه به پیشینه فرهنگی – اسلامی که داریم، نباید اجازه بدهیم این اقدام گسترش یابد. نبودن ساختارهای رسمی اصلی و پاسخگو برای تامین و عرضه دارو، یکی از عوامل ایجاد این شبکه‌های غیرقانونی است. البته در دهه اخیر در این خصوص بسیار کار شده است. به هر میزان که توانمندی ما در خصوص پاسخگویی به تامین دارو بیشتر شود، حضور داروی قاچاق کمتر می‌شود.

 

وی افزود: بایستی به کمک دستگاه‌های ذیربط از جمله نیروی انتظامی از توزیع داروهای قاچاق جلوگیری کرده و برای عدم مصرف داروهای غیرقانونی، فرهنگسازی کرد.

دوشنبه  19/01/92   11:21

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.