چهار عامل نابود کننده سینوس‌ها

چهار عامل نابود کننده سینوس‌ها

سلامانه : افرادی که سینوس های عفونی دارند، دردناک شدن حفره‌های خالی درون استخوان جمجمه و صورت را تجربه کرده اند. به باور دانشمندان علت اصلی افزایش آمار ابتلا به این بیماری پیروی کردن از شیوه زندگی مدرن است.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، هر سینوس به بافت حساسی متصل است که داخل بینی را ‌پوشانده است. این خطوط ارتباطی مرطوب به طور مداوم مواد مخاطی و لزج را به داخل بینی هدایت می‌کنند تا مسیر تنفسی را مرطوب کند. به این ترتیب، گرد و خاک، مواد حساسیت ‌زا، گرده‌ گیاهان و آلودگی در داخل بینی به دام افتاده و وارد ریه‌ها نمی شوند. در ادامه با چهار عامل نابود کننده سینوس ها آشنا می شوید.

 

سرما خوردگی‌ها
اکثر عفونت‌های سینوسی با سرماخوردگی آغاز می‌شوند. ویروس‌ها، بافت‌های حساس سینوس ها را تحریک، متورم و مسدود می کنند. به این ترتیب مخاط داخل سر نمی‌تواند و وارد حفره‌های بینی شود.


اگر این مخاط دارای عوامل میکروبی و بیماری‌زا باشد، بعد از چند روز سبب عفونی شدن سینوس‌ها می‌شوند. علایم و نشانه های عفونی شدن سینوس ها عبارتند از: سردرد شدید، خستگی، احساس فشار در داخل گوش‌ها و تنگی نفس 


عطرها
سینوس های بیش از پنج درصد مردم جهان پس از استنشاق رایحه عطرها با مشکل مواجه می شوند. البته عوارض جانبی دیگر استنشاق عطرها عبارتند از: خارش پوست، تنگی نفس، تهوع و استفراغ. مواد شیمیایی بسیار ریزی که در عطرها وجود دارند به راحتی به عمق سیستم تنفسی انسان نفوذ کرده و سبب تحریک و تورم بافت‌های حساس داخل آن می‌شوند.


شنا کردن
کلری که برای گندزدایی آب استخرها و کشتن باکتری‌ها استفاده می شود، از عوامل اصلی بروز مشکلات سینوسی است. چشمان بسیاری از افراد پس از شنا کردن قرمز می‌شود. مقصر اصلی کلر است که روی غشای خارجی چشم تاثیر می‌گذارد. دقیقا همین اتفاق ممکن است برای بافت‌های داخلی بینی رخ داده و آنها را تحریک کند. 


عفونت لثه‌ها
زمانی که یک دندان در فک بالایی عفونی می شود، باکتری‌ها می‌توانند از طریق ساختار استخوانی بالای دندان به سینوس‌ها نفود کنند. دندان‌پزشکان به این حالت دندان ‌درد می گویند. بعد از تجمع مخاط در داخل سینوس‌ها، روی دندان‌های فک بالایی فشار وارد می کنند و هنگام جویدن غذا دردناک می شوند. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.