کشف روش جدید انتشار حمله صرع در مغز

سلامانه :محققان در بخش مهندسی بیومدیکال دانشگاه کیس وسترن رورز، متوجه شده اند فعالیت بیماری صرع در بخشی از مغز به شیوه ای نوین منتشر می شود. 
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، داروهای از بین برنده حملات این بیماری در آینده روی این بخش متمرکز خواهند بود. شواهد مربوط به چند آزمایش مختلف و مدل ‌سازی کامپیوتری نشان می دهد سلول هایی جداگانه در یک بخش مغز ( به نام هیپوکامپوس) از یک حوزه الکتریکی کوچک استفاده می کنند تا سلول های مجاور را تحریک و هماهنگ کنند تا از این طریق فعالیت بیماری رادر هر سطح گسترش بدهند. 
دومینیک دوراند استاد مهندسی بیومدیکال در دانشگاه کیس وسترن رورز و مولف ارشد این تحقیق می گوید:" می دانیم راههای مختلفی برای برقراری ارتباط میان عصبها وجود دارد. اما این نشان‌دهنده یک مکانیزم جدید است. نورونها با سلولهای دیگر ارتباط برقرار می کنند تا از حوزه الکتریکی  آن استفاده و موجی از فعالیت ایجاد کنند. "
دوراند در این تحقیق با دانشجویان فارغ‌التحصیل این رشته همکاری کرده است. آنها یک اشعه میکروالکترود 64 کانالی را در هیپوکاموس یک موش نمونه رها کردند. سپس به هیپوکاموس تزریقی انجام دادند که شامل  شایع تریع شکل صرع بود ( همراه دارویی که هیپوکاموس را صرعی می کند). 
آنها اجازه ندادند سیناپس های شیمیایی سیگنالی میان نورون ها انتقال دهند ( با کاهش غلظت یون کلسیون به کمتر از حد معمول). سپس چیزی را که شکاف اتصالات نامیده می شود و به طور الکتریکی سیگنال های را در سیناپس ها منتقل می کند مسدود کردند. 
آنها برای انجام این کار از تزریق  داروی ضد مالاریا « مفلوکین » استفاده کردند که فرایند را مختل می کند.  
آزمایش‌های محققان نشان داد صرع همچنان باسرعت 0.1 متر در ثانیه با یا بدون انتقال سیناپسی  گسترش می یابد.
سرعت انتشار، سومین مسیر مشهور گسترش صرع را نیز مسدود کرد ( با انتشار یونهای سدیم و پتاسیم در سراسر سلولهای مغز سیگنال منتقل می شود). 
این انتشار به عنوان روش انتقال بسیار کند بود.  
محققان در نهایت به چهارمین راه مشهور ارتباط میان نورون ها روی آوردند: حوزه های الکتریکی. هنگامیکه گروهی از سلولها همزمان فعال می شوند، می توانند  جریان و حوزه های الکتریکی تولید کنند که برای تهییج سلولهای مجاورشان کافی باشد.  
شبیه‌سازی‌های کامپیوتری با تعداد زیادی نورون نشان داد حوزه الکتریکی ضعیف به تنهایی  سیگنال های صرع را با سرعتی مطابق نتایج آزمایش منتشر می کند. 
مدل کامپیوتری همچنین پیش بینی کرد  انتقال سیگنالها سرعت را با توجه به فاصله میان نورون ها تغییر می دهد .

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.