نشانه‌های اختلال خواب و راه درمان آن

سلامانه : رئیس مرکز تحقیقات اختلالات خواب شغلی گفت: افرادی که شب‌ها دیر می‌خوابند و روزها دیر بیدار می‌شوند، دچار اختلال خواب هستند، اختلالی که در تعطیلات بیشتر خودنمایی می‌کند.

 خسرو صادق نیت در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به پرسش امیر از تهران درباره علایم اختلال خواب و راه درمان آن اظهار داشت:  افرادی که برنامه خوابشان به تاخیر می‌افتد یعنی در حدود ساعت 3 تا 5 صبح به خواب می‌روند و روزها در حدود ساعت 11تا  14 از خواب بیدار می‌شوند دچار بیماری و اختلال خواب هستند.

رئیس مرکز تحقیقات اختلالات خواب شغلی گفت: این یک بیماری و اختلال شایع در جوامع امروزی و به خصوص جوانان است که به دلیل وجود وسایل سرگرم کننده‌ای چون کامپیوتر، اینترنت، تلویزیون و برنامه‌های ماهواره‌ای به وقوع می‌پیوندد.

رئیس بیمارستان بهارلو  تصریح کرد: در واقع ریتم‌های بیولوژیک بدن نیز با این اتفاق همراهی می‌کند چرا که دیر به خواب رفتن را بدن راحت‌تر تحمل می‌کند و  زود خوابیدن در این حالت سخت‌تر است.

صادق نیت با بیان این مطلب که این اتفاق در تعطیلات بیشتر رخ می‌دهد گفت: در این هفته تعداد زیادی از افراد با این مشکل مواجه هستند که باید با رعایت اصول بهداشت خواب و رعایت نظم در خواب بر این مشکل فائق آیند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: افراد باید برای خود برنامه‌ریزی خواب داشته باشند یعنی یک زمان مشخص را برای خواب اختصاص دهند و یک ساعت قبل از زمان تعیین شده شرایط خواب را مهیا کنند.

وی افزود: قبل از خواب باید از فعالیت بدنی پرهیز کرد؛ همچنین از خوردن مواد محرک چون چای و قهوه نیز خودداری کرد.

رئیس مرکز تحقیقات اختلالات خواب شغلی تصریح کرد: افراد باید از خواب بعد‌از ظهر بپرهیزند و هنگام خوابیدن در مواجهه با نور کمتری قرار بگیرند تا بتوانند در مجموع از اختلالی که به آن دچار شده‌اند رهایی یابند.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.