مصرف استامینوفن و ایبوفرن چه خطراتی دارد؟

سلامانه :  مسکن ها قرار است دوست شما باشند و با تسکین دادن درد به شما آرامش دهند، اما برخی اوقات به مشکلات جدی تبدیل می شوند. در ادامه با خطرات مصرف مسکن ها آشنا می شوید.  

سابقه زخم ‌معده و خونریزی دستگاه گوارش
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، مصرف داروهای موسوم به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی - آسپیرین،‌ ایبوپروفن، ناپروكسن و ... - به سلول‌های محافظ جدار معده آسیب وارد کرده و احتمال ایجاد زخم‌ها و خونریزی ها در دستگاه گوارش را افزایش می دهند. اگر از مشكلات گوارشی، ترشح شدید اسید معده، ترش كردن و زخم معده رنج می برید بهتر است این گروه از داروها را مصرف نکنید. 

مشكلات كبدی
مصرف مسكن‌های حاوی استامینوفن - قرص‌های سرماخوردگی، استامینوفن كودئین و ساده، تانینفول و...- می‌توانند به کبد صدمه بزنند. اگر از مشكلات كبدی رنج می برید، پیش از مصرف این گونه مسکن ها با پزشک مشورت کنید.  

مشكلات كلیوی
دفع استامینوفن از راه كبد است، اما دفع مسكن‌هایی مانند ایبوپروفن، ناپروكسن و ... از طریق کلیه ها و مجاری ادرار است. در موارد نادر، مصرف مسکن های حاوی استامینوفن به کلیه ها صدمه زده و آنها را از کار می اندازد. افراد که از دیابت، فشارخون بالا و مشكلات كلیوی رنج می برند باید از مصرف مسکن های حاوی استامینوفن خودداری کنند. 

سابقه ابتلا به افزایش فشار و کلسترول خون و مشكلات قلبی 
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ممكن است تاثیر منفی بر عملكرد داروهای كاهنده فشارخون بگذارند. در موارد معدود، مصرف این نوع مسکن ها سبب افزایش فشار خون و بروز سکته و نارسایی قلبی می شود. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.