مسواک زدن عمرتان را طولانی می‌کند!

سلامانه :یافته های تازه نشان می دهند یکی از علل اصلی بروز بیماری های مزمن و خطرناک - دیابت، ناباروری، آلزایمر و ... - مسواک نزدن است. افرادی که از دندان پزشکی می ترسند و پوسیدگی دندان‌های شان را درمان نمی کنند از این که جان شان در خطر است بی اطلاع هستند. 
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، در ادامه با بیماری هایی که در نتیجه رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان بروز می کنند آشنا می شوید.
بیماری قلبی و سکته 
التهاب و عفونت لثه با تشکیل پلاک‌ها روی دندان آغاز می‌شوند. پلاک‌ها لایه ای چسبنده هستند که از غذا و باکتری تشکیل شده و سبب خونریزی، تورم و ایجاد بیماری در لثه می شوند.
دانشمندان دانشگاه نیویورک پی بردند، درمان عفونت و التهاب لثه‌ از تشکیل پروتئین‌های " سی‌ری‌اکتیور " و " فیبرینوژن " جلوگیری می کند. بالا رفتن میزان این پروتئین‌ها در خون احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را هم به شدت افزایش می‌دهد. 
فشار خون بالا
نتیجه بررسی دانمشندان دانشگاه آتن نشان داد، رابطه مستقیمی میان عفونت و التهاب لثه و افزایش فشار خون وجود دارد. افزایش فشار خون می تواند اندام های مختلف بدن - قلب، عروق خونی، کلیه ها و مغز - را تحت تاثیر قرار دهد. ابتلا به این بیماری بدون علامت است، به این علت آن را قاتل خاموش نامیده اند. 
بیماری‌ ریوی
پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند بین بهداشت دهان و دندان و ابتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن رابطه وجود دارد. عملکرد سیستم تنفسی مبتلایان به این بیماری به تدریج کاهش یافته و ریه ها نابود می شوند. علائم و نشانه های ابتلا به این بیماری عبارتند از: سرفه‌های مزمن، تنگی نفس، وجود خلط ضخیم  و خس‌خس 
دیابت
آمارها نشان می‌دهد میزان ابتلا به عفونت و التهاب لثه در مبتلایان به دیابت سه برابر بیش‌تر است. یافته های موسسه ملی بیماری‌های کلیه و دیابت آمریکا نشان داد، هر چه وضعیت بهداشت دهان و دندان افراد بدتر باشد، احتمال ابتلای او به دیابت و مرگ و میر بر اثر این بیماری‌  افزایش پیدا می‌کند. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.