گفتگوی سلامانه با دکتر محمدی کنگرانی، روان‌پزشک

چرا برخی مادران بعد از زایمان دچار افسردگی می‌شوند؟

چرا برخی مادران بعد از زایمان دچار افسردگی می‌شوند؟

سلامانه : یک روان‌پزشک درباره ابتلا به افسردگی پس از زایمان گفت: « برخی از خانم‌هایی که تازه زایمان کرده‌اند، ممکن است دچار مشکلاتی مانند غم بچه یا اختلال افسردگی پس از زایمان بشوند. تغییرات هورمونی پس از زایمان که در اثر بارداری، قطع قاعدگی و زایمان اتفاق می‌افتد، مهم‌ترین دلیل ابتلا به افسردگی پس از زایمان در خانم‌ها است.»

دکتر حامد محمدی کنگرانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، اظهار داشت: «پس از زایمان و با خارج شدن بچه و خروج جفت، تغییر شدیدی در میزان ترشح و سطح هورمون‌های موجود در بدن خانم‌ها پیش می‌آید. این تغییرات هورمونی، گاهی ابتلا به افسردگی پس از زایمان را در پی دارند که به‌شدت هم نیازمند مداخله پزشکی و درمان است.»

عضو کمیته روان‌درمانی انجمن روان‌پزشکان ایران تاکید می‌کند که گاهی تغییر نقش از نقش زن و همسر بودن به نقش مادر بودن و پذیرفتن مسولیت‌های جدید، برهم خوردن خواب و خوراک، از دست دادن تناسب اندام،‌ حس از دست دادن زیبایی و احساس اینکه همسر، توجه بیشتری به بچه دارد تا به مادر بچه هم می‌توانند باعث تشدید یا ایجاد افسردگی پس از زایمان بشوند.

این مشاور خانواده ادامه می‌دهد: «برخی از خانم‌ها بعد از زایمان، از کمبود وقت برای رسیدن به زیبایی ظاهری و کارهای شخصی‌شان شکایت دارند.»

وی به این نکته هم اشاره کرد که عوارض جسمانی ناشی از زایمان در کنار تغییر سبک زندگی هم می‌تواند از جمله دلایل ابتلا به افسردگی پس از زایمان باشد. با این حساب، خانم‌هایی که دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند، باید برای درمان و بازگشتن دوباره به زندگی عادی خود، تحت روان‌درمانی قرار بگیرند. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.