دندان لق را نکشید

سلامانه : دندان‌های جلو به خصوص دندان‌های قدامی بالا در اثر ضربه آسیب پذیر هستند و این موارد در نوجوان‌ها در حین بازی یا ورزش بیشتر اتفاق می‌افتد.

محمد نوده فراهانی متخصص دندانپزشکی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اگر در کودکان و به دندان‌های شیری ضربه یا تروما وارد و باعث لقی یا از جا کنده شدن دندان شود این دندان دیگر قابل کاشت مجدد نیست و انتخاب اول کشیدن دندان است. 

وی اقدام درمانی ضربه به دندان در بزرگسالان را متفاوت دانست و افزود: دندان‌های جلو به خصوص دندان‌های قدامی بالا در اثر ضربه آسیب‌پذیر هستند و این موارد در نوجوان‌ها در حین بازی یا ورزش بیشتر اتفاق می‌افتد به خصوص فک‌هایی که دندان‌های جلو‌تر دارند ضربه‌پذیر‌تر می‌شوند. 

این دندانپزشک درباره اقدامات درمانی در خصوص لقی دندان گفت: لقی‌ها سه درجه دارند و اقدام درمانی در مراکز متفاوت است. 

وی در ادامه افزود: اگر ضربه دندان را لق کرده باشد اولین کاری که دندانپزشک انجام می‌دهد این است که دندان‌ها را با سیم و مواد کامپوزیت به هم می‌چسباند. 

نوده فراهانی گفت: مدت زمان چسباندن دندان‌ها دو هفته می‌باشد که در این دو هفته رژیم غذایی مانند مصرف غذای نرم و گاز نگرفتن غذا توصیه می‌شود. 

وی مراقبت از این دندان‌ را مثل مراقبت از اندام شکسته و آتل بندی بیان کرد و افزود: بعد از دو هفته دندانپزشک سیم‌ها و مواد کامپوزیت را بر می‌دارد و دندان به حالت طبیعی برمی‌گردد. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • ... سه شنبه, 26 فروردین 1393 - ساعت : 14:42:24
    اگه میشه یه مقاله درمورد خسته شدن چشم بگذارید