بهترین ورزش برای کاهش درد دنبالچه

سلامانه :مهم‌ترین عامل در بروز درد دنبالچه مربوط به نیمه‌دررفتگی‌های استخوان دنبالچه و نداشتن ثبات این استخوان و حركت بیش‌ازحد آن است...

معمولا درد در این ناحیه به جایی انتشار نمی‌یابد اما گاهی با کمردرد یا درد باسن و کشاله ران همراه می‌شود و با نشستن یا بلند شدن از حالت نشسته افزایش می‌یابد. گاهی هم ممكن است بدون سابقه آسیب، فرد در پی مسافرت‌های مکرر به‌خصوص با وسایل نقلیه عمومی در این ناحیه احساس درد كند. از دیگر عوامل موثر در بروز این درد، چاقی است. افزایش شاخص توده بدنی، بروز درد دنبالچه را تا 10 برابر افزایش می‌دهد و این مساله ممکن است به علت کاهش چرخش لگن درحال نشستن باشد. درمان این بیماری طیف وسیعی از درمان‌ها شامل درمان‌های دارویی، فیزیوتراپی و حتی جراحی را شامل می‌شود. در «ورزش و تناسب‌اندام» این هفته با بهترین تمرین‌های ورزشی برای کاهش این قبیل دردها آشنا می‌شوید.

به پهلوی چپ بخوابید. دست چپتان را زیر سرتان قرار دهید و كف دست راست را به‌عنوان تكیه‌گاه كنار قفسه سینه‌تان نگه دارید. حالا پای راست را بالا ببرید. 5 ثانیه در این حالت بمانید و سپس پایتان را پایین بیاورید. این حركت را 10 بار تکرار کنید. حالا پای راستتان را صاف نگه دارید و پای چپ را بالا ببرید. این حرکت را هم 10 بار انجام دهید. سپس به پهلوی راست بخوابید و این حركت‌ها را تکرار کنید.

به پهلوی چپ بخوابید و زانوهایتان را كمی خم كنید. دست چپتان را صاف روی زمین قرار دهید. حالا دست راست را در زاویه 180 درجه حرکت دهید و كف دست راستتان را به كف دست چپ برسانید. ‌این حرکت را 10 بار تکرار کنید و بعد به پهلوی راست بخوابید. حركت را دوباره تکرار کنید.

به پشت بخوابید و زانوهایتان را خم كنید، طوری كه كف پاها روی زمین باشد. كف هر دو دست را روی شکم قرار دهید. همان‌طور كه زانوها خمیده هستند، هر زانو را ابتدا در زاویه 90 درجه و سپس 180 درجه باز کنید. این حرکت را 10 بار انجام دهید. همان‌طور كه در این حالت هستید، با پای دیگرتان نیز همین حركت‌ را انجام دهید.

به پشت بخوابید و هر دو دست را کنار بدنتان قرار دهید. هر پا را از ناحیه زانو ابتدا در زاویه 90درجه خم كنید و دستتان را روی زانوهایتان بزنید. درحالی كه سرتان را كمی بالا آورده‌اید، پاها را در زاویه 180 درجه بالا بیاورید و دستتان را كنار بدنتان قرار دهید.

به پشت بخوابید. همزمان با اینكه پایتان را با زانو در زاویه 180 درجه بالا می‌آورید، دستتان را نیز به صورت كشیده بالای سرتان بیاورید. درحالی كه سرتان را كمی بالا می‌آورید، دست‌ها را باز كنید به‌گونه‌ای كه پشت كف دستتان روی زمین قرار گیرد. حالا دستتان را در كنار بدنتان قرار دهید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

منبع: هفته نامه سلامت


 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.