۵۰ درصد مردم دنیا در معرض ابتلا به بیماری‌های ناشی از ناقلین هستند

سلامانه : رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: ۵۰ درصد مردم دنیا در معرض ابتلا به بیماری‌های ناشی از ناقلین هستند، بیماری‌هایی که یک میلیون نفر در سال به خاطر آن می‌میرند.

 
به گزارش  فارس محمدمهدی گویاامروز در همایش روز جهانی بهداشت با عنوان گزش کوچک تهدید بزرگ اظهار داشت: وقتی صحبت از بار بیماری‌ها می‌شود این تصور است که بیماری‌های واگیر رو به کاهش گذاشته‌اند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: این مسئله از یک طرف جای شعف دارد که بیماری‌ها چه مسیری را طی می‌کنند اما از یک طرف دیگر باید توجه داشته باشیم که بیماری‌های واگیر شکل عوض می‌کنند و یک لحظه غفلت موجب فاجعه می‌شود.

گویا تصریح کرد: 17 مورد از آنها بیماری‌های جدی هستند که دنیا به آنها به عنوان خسارت‌های ویژه نگاه می‌کند و یک لحظه غفلت از آنها فاجعه آفرین است.

وی افزود: بعضی از آنها در حال کنترل هستند که این کنترل شکننده است اما بعضی از آنها به شدت در حال افزایش است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: 40 درصد مردم جهان در معرض ابتلا به مالاریا هستند و تعداد مبتلایان به تب دنگ150 میلیون مورد بوده که امسال به 390 میلیون مورد رسیده است و اگر این بیماری در کسی اتفاق بیفتد حداقل 19 روز از فعالیت روزمره جا می‌ماند.

گویا ادامه داد: در پاکستان 20 میلیون نفر در معرض ابتلا هستند به خصوص بعد از سیلی که دو سه سال قبل در این کشور به وجود آمد. روز به روز بیماری گسترش می‌یابد. تخمین فعلی 3 برابر تخمین قبلی است که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به بیماری لیشمانیوز اشاره داشت و گفت: این بیماری کشنده نیست اما آسیب و زشتی‌ که بر روی صورت باقی می‌گذارد تا آخر عمر همراه فرد است.

وی اظهار داشت: برای پیشگیری از این بیماری حداقل یک سال باید درگیر بود و انواع و اقسام روش‌های درمانی را تست کرد که بعضی اوقات موفق و بعضی اوقات ناموفق است.

گویا ادامه داد: از شرق افغانستان تا یونان همه کشورها درگیر بیماری لیشمانیوز هستنند. روز به روز این بیماری در حال افزایش است و خسارت بر جای می‌گذارد.

وی به تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو اشاره کرد و گفت: پرسنل پزشکی درمانی با کوچکترین خطایی خودشان مبتلا به این نوع بیماری می‌شوند و عوامل مختلفی دست به دست هم می‌دهند تا هر آن بیماری گسترش یابد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: این بیماری در دام بی سر و صداست و ممکن است مورد توجه دامپزشک و سازمان دامپزشکی قرار نگیرد اما اگر کنترل نشود بیماری قابل انتقال به انسان است.

گویا تصریح کرد: 50 درصد دنیا در معرض ابتلا به این بیماری‌ها هستند و یک میلیون نفر در سال بر اثر این بیماری‌ها می‌میرند و بیشترین خسارت برای مناطق فقیر‌نشین، روستایی و حاشیه شهرهاست که بهداشت فردی را رعایت نمی‌کنند و زباله‌ها به مقدار فراوان در محل زندگی وجود دارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: کنترل این بیماری‌ها پیچیده است چرا که واکسن ندارند و از طریق حشرات به وجود می‌آیند. 

وی ویژگی‌های بیماری‌های منتقله از حشرات و سایر ناقلین را پیچیدگی، بار اقتصادی سنگین، نداشتن واکسن موثر و ساده نبودن درمان عنوان کرد و افزود: متأسفانه این بیماری‌ها تحت تأثیر رفتارهای انسان هستند و همچنین به حشره‌کش‌ها و داروها نیز مقاوم می‌شوند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: این بیماری‌ها تحت‌تأثیر تغییرات آب و هوایی نیز هستند و اطلاعات کم مردم باعث می‌شود که بیشتر در معرض خطر قرار گیرند و از طرفی شیوع بیماری‌ها بسیار بیش از موارد کلینیکی است و اپیدمولوژی واقعی این بیماری‌ها روشن نیست جز مالاریا.

گویا در بخش دیگری از صحبت‌های خود این موارد را بلای بی‌سر و صدا عنوان کرد و گفت: این بیماری‌ها شروع ناگهانی، آهسته و پیشرونده دارند و آثار مخرب و مصیبت‌بار آن برای خانواده‌ها و جامعه زیاد است و متأسفانه در سطح بین‌المللی و ملی گزارش نمی‌شوند و عمدتاً از چشم عامه مردم هم دور هستند در حالی که در اکثر موارد فوت‌کننده هستند.

گویا به تب دانگ اشاره کرد و گفت: 40 درصد از جمعیت جهان در معرض خطر هستند و موارد بیماری در عرض 50 سال 90 برابر شده است.

وی در پاسخ به راه‌های درمان این بیماری‌ها گفت: سلامت انسان از سلامت گیاهان و دام جدا نیست و سازمان‌های مسئول بایستی یک برنامه مشترک داشته باشند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: نیازهای اصلی ما در این حوزه و در مقابله با این بیماری‌ها و ناقلین حساس‌سازی، جلب حمایت و آموزش موثر و گسترده مردم و کادر بهداشتی است.

وی افزود: نیاز ما به منابع مالی و منابع انسانی بیشتر است و باید راهبردهای ویژه‌ای برای دسترسی افرادی که در مناطقی هستند که دسترسی کمتری دارند اعمال شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.